Image Alt

Góry Wałbrzyskie

Szczawno Zdrój – Wzgórze Gedymina

GPX na mapie


Stopień trudności:

Informacje o trasie:

Dystans

Suma podejść

94 m

Wymagania sprzętowe

Czas przejścia

Ok. 1h

Rodzaje nawierzchni

2

Wymaga asystenta

tak

Legenda

Rodzaje nawierzchni

ikonka cyfra 0

Asfalt, beton, betonowa kostka brukowa

ikona - informacja
ikonka cyfra 0

Asfalt, beton, betonowa kostka brukowa, bardzo równa i gładka nawierzchnia. Brak przeszkód, można przejechać zwykłym wózkiem inwalidzkim, wózkiem dziecięcym, łatwa do przebycia przez osoby niewidome/niedowidzące.

ikonka cyfra 1

Twarda, równa droga szutrowa lub podobna

ikonka informacja
Droga szuter

Twarda, równa droga szutrowa lub o innej nawierzchni. Brak przeszkód, można przejechać zwykłym wózkiem inwalidzkim, wózkiem dziecięcym, łatwa do przebycia przez osoby niewidome/niedowidzące.

ikonka cyfra 2

Droga równa, twarda, nieliczne utrudnienia

ikonka informacja
Droga zawierająca kamienie

Droga równa, twarde podłoże, jednak mogą wystąpić nieliczne utrudnienia: rynny odprowadzające wodę, odcinki o luźnym, grząskim podłożu, kałuże etc. Trasa do pokonania wózkiem inwalidzkim z przystawką terenową, droga nie powinna przysporzyć problemów również osobom niewidomym/niedowidzącym. Występują drobne kamienie o wielkości orzecha włoskiego..

ikonka cyfra 3

Droga trudna, (korzenie i inne nierówności)

ikonka informacja
droga zawierająca kamienie

Droga trudna, sporo utrudnień w postaci korzeni, podłużnych i poprzecznych nierówności, kamieni wielkości pięści lub na taką wysokość wystających z podłoża. Do pokonania wymagany jest wózek terenowy. Pokonanie trasy, ze względu na liczne utrudnienia może przysporzyć spore problemy osobom niewidomym/niedowidzącym oraz osobom samodzielnie poruszającym się z dysfunkcjami narządów ruchu i kręgosłupa.

ikonka cyfra 4

Trasa bardzo trudna, spore utrudnienia

ikonka informacja
Droga bardzo trudna

Trasa bardzo trudna, spore utrudnienia w postaci dużych kamieni, poprzecznych i podłużnych nierówności o głębokości większej niż 10 cm. Pokonanie trasy, tylko w wózku terenowym, wymaga sporego zaangażowania asystentów pchających wózek. Trudna do przejścia dla osób niewidomych/niedowidzących oraz osób samodzielnie poruszających się z dysfunkcjami narządów ruchu.

ikonka cyfra 5

Bardzo trudny, krótki odcinek trasy

ikonka informacja
Droga leśna

Bardzo trudny, krótki odcinek trasy, może wymagać przeniesienia wózka oraz uważnej i bardzo czujnej asysty osoby niewidomej/niedowidzącej oraz osoby samodzielnie poruszającej się z dysfunkcjami narządów ruchu.

Poziomy trudności

flaga - bardzo łatwa trasa

Bardzo łatwa trasa

flaga - łatwa trasa

Łatwa trasa

flaga - średnia trasa

Średnia trasa

flaga - trudna trasa

Trudna trasa

flaga - bardzo trudna trasa

Bardzo trudna trasa

Wymagania sprzętowe

iknona wózek inwalidzki

Wózek inwalidzki

flaga - Wózek inwalidzki z przystawką terenową

Wózek inwalidzki z przystawką terenową

flaga - Wózek terenowy

Wózek terenowy

łatwy
zwykły wózek inwalidzki
Szczawno Zdrój - Wzgórze Gedymina

Długość trasy to ok. 2,6 km (1,3 km w jedną stronę, powrót tym samym szlakiem). Na szczyt prowadzi niebieski szlak pieszy. Ze względu na niewielką odległość do pokonania trasę może przebyć nawet mało wprawny piechur. Trudność może sprawić nachylenie, dlatego przy wjeździe ciężkiej osoby zalecana jest pomoc co najmniej dwóch opiekunów. Na szczycie znajduje się wieża widokowa z rampa wjazdową, dzięki czemu atrakcja jest dostępna dla osób poruszających się na wózku. Z wieży widokowej roztacza się panorama na niemal całe Sudety.

Rodzaj nawierzchni

Trasa szeroka, dobrze utwardzona, na której możemy spotkać nieliczne kamienie wielkości pięści. Ostatni ok. 30-metrowy odcinek jest najbardziej nierówny. Trasa możliwa do pokonania zwykłym wózkiem inwalidzkim.

Gastronomia

W Szczawnie Zdroju, nieco poniżej parkingu, znajdują się liczne lokale gastronomiczne: restauracje, kawiarnie, lodziarnie oraz pijalnia wód mineralnych.

Zagospodarowanie turystyczne

  • Darmowy parking przy Słonecznej Polanie, obok wejścia na szlak
  • Ławki do siedzenia na szczycie
  • Duży plac zabaw dla dzieci na Słonecznej Polanie
  • Liczne atrakcje w Szczawnie-Zdroju – do miasta można zejść z parkingu przy Słonecznej Polanie lub zjechać samochodem i pojazd postawić na jednym z płatnych parkingów w mieście
  • Wart odwiedzenia jest Park Zdrojowy z licznymi ścieżkami dobrze nadającymi się do przejazdu wózkiem

Dostępność sanitariatów

Toaleta przystosowana dla  OzN, przy parkingu na Słonecznej Polanie.

Charakterystyka obszaru

Położona w Górach Wałbrzyskich Góra Parkowa zwana również Wzgórzem Gedymina, będąca celem wyprawy znajduje się w obrębie miasta Szczawno-Zdrój i wędrówkę warto połączyć ze zwiedzaniem uzdrowiska. Droga prowadząca na szczyt ma bogatą historię, o której można dowiedzieć się z tablic informacyjnych ustawionych przy trasie. W otoczeniu szlaku niegdyś znajdowało się pole golfowe, skocznia narciarska, a na szczycie usługi świadczyła gospoda turystyczna.

Uzdrowiskowy charakter Szczawna-Zdroju znany był już w średniowieczu, z uwagi na występujące tutaj lecznicze wody, szczawy wodorowęglanowo- sodowo-wapniowo-magnezowe. Walory te wpłynęły na powstanie typowej dla uzdrowisk zabudowy z pijalnią wód, parkiem i innymi, wartymi zobaczenia zabytkami.

Galeria

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.