Image Alt

Góry Wałbrzyskie

Boguszów-Gorce – Chełmiec

GPX na mapie


Stopień trudności:

Informacje o trasie:

Dystans

Suma podejść

283 m

Wymagania sprzętowe

Czas przejścia

Ok. 3h

Rodzaje nawierzchni

2, 3

Wymaga asystenta

tak

Legenda

Rodzaje nawierzchni

ikonka cyfra 0

Asfalt, beton, betonowa kostka brukowa

ikona - informacja
ikonka cyfra 0

Asfalt, beton, betonowa kostka brukowa, bardzo równa i gładka nawierzchnia. Brak przeszkód, można przejechać zwykłym wózkiem inwalidzkim, wózkiem dziecięcym, łatwa do przebycia przez osoby niewidome/niedowidzące.

ikonka cyfra 1

Twarda, równa droga szutrowa lub podobna

ikonka informacja
Droga szuter

Twarda, równa droga szutrowa lub o innej nawierzchni. Brak przeszkód, można przejechać zwykłym wózkiem inwalidzkim, wózkiem dziecięcym, łatwa do przebycia przez osoby niewidome/niedowidzące.

ikonka cyfra 2

Droga równa, twarda, nieliczne utrudnienia

ikonka informacja
Droga zawierająca kamienie

Droga równa, twarde podłoże, jednak mogą wystąpić nieliczne utrudnienia: rynny odprowadzające wodę, odcinki o luźnym, grząskim podłożu, kałuże etc. Trasa do pokonania wózkiem inwalidzkim z przystawką terenową, droga nie powinna przysporzyć problemów również osobom niewidomym/niedowidzącym. Występują drobne kamienie o wielkości orzecha włoskiego..

ikonka cyfra 3

Droga trudna, (korzenie i inne nierówności)

ikonka informacja
droga zawierająca kamienie

Droga trudna, sporo utrudnień w postaci korzeni, podłużnych i poprzecznych nierówności, kamieni wielkości pięści lub na taką wysokość wystających z podłoża. Do pokonania wymagany jest wózek terenowy. Pokonanie trasy, ze względu na liczne utrudnienia może przysporzyć spore problemy osobom niewidomym/niedowidzącym oraz osobom samodzielnie poruszającym się z dysfunkcjami narządów ruchu i kręgosłupa.

ikonka cyfra 4

Trasa bardzo trudna, spore utrudnienia

ikonka informacja
Droga bardzo trudna

Trasa bardzo trudna, spore utrudnienia w postaci dużych kamieni, poprzecznych i podłużnych nierówności o głębokości większej niż 10 cm. Pokonanie trasy, tylko w wózku terenowym, wymaga sporego zaangażowania asystentów pchających wózek. Trudna do przejścia dla osób niewidomych/niedowidzących oraz osób samodzielnie poruszających się z dysfunkcjami narządów ruchu.

ikonka cyfra 5

Bardzo trudny, krótki odcinek trasy

ikonka informacja
Droga leśna

Bardzo trudny, krótki odcinek trasy, może wymagać przeniesienia wózka oraz uważnej i bardzo czujnej asysty osoby niewidomej/niedowidzącej oraz osoby samodzielnie poruszającej się z dysfunkcjami narządów ruchu.

Poziomy trudności

flaga - bardzo łatwa trasa

Bardzo łatwa trasa

flaga - łatwa trasa

Łatwa trasa

flaga - średnia trasa

Średnia trasa

flaga - trudna trasa

Trudna trasa

flaga - bardzo trudna trasa

Bardzo trudna trasa

Wymagania sprzętowe

iknona wózek inwalidzki

Wózek inwalidzki

flaga - Wózek inwalidzki z przystawką terenową

Wózek inwalidzki z przystawką terenową

flaga - Wózek terenowy

Wózek terenowy

średni
wózek terenowy
Boguszów-Gorce - Chełmiec

Długość trasy to ok. 7 km (3,5 km w jedną stronę, powrót tym samym szlakiem). Trasa w całości pokrywa się z zielonym szlakiem pieszym na Chełmiec. Poczynając od parkingu u podnóża Chełmca wzdłuż szlaku biegnie Droga Krzyżowa, której 14 stacji może nadawać się również jako punkty orientacyjne. Trasa początkowo prowadzi przez łąki, jest nasłoneczniona i zapewnia doskonałe widoki, po wejściu do lasu jest w całości zacieniona i tylko w niektórych momentach, tam gdzie las jest przerzedzony podczas wycinki pozwala na zobaczenie otaczającej panoramy.

Rodzaj nawierzchni

Trasa prowadzi szeroką drogą o zróżnicowanej nawierzchni. Początek to równa szutrowa droga, która szybko zmienia się w typową polną drogę, z wyjeżdżonymi dwiema ścieżkami i pasem zieleni pomiędzy, po deszczu pojawiają się tutaj spore kałuże i błoto. Odcinek drogi przez las wiodący do samego szczytu, w przeważającej części jest w miarę równy i dobrze ubity, z odcinkami kamienistymi, które mogą utrudniać poruszanie się.

Gastronomia

Na szczycie,  w wieży widokowej, jest automat ze słodyczami i automat z ciepłymi napojami.

Zagospodarowanie turystyczne

  • Darmowy parking przy stadionie w Boguszowie-Gorcach
  • Ławka do siedzenia przy wejściu do lasu
  • Wiata z możliwością wjazdu wózkiem na szczycie
  • Stoły i ławy do siedzenia oraz kilka miejsc na ognisko na szczycie
  • Płatna wieża widokowa na szczycie, brak możliwości wjazdu wózkiem

Dostępność sanitariatów

Brak toalet

Charakterystyka obszaru

Chełmiec mierzący 850 m n.p.m. jest drugim co do wielkości szczytem Gór Wałbrzyskich. Góry te rozciągają się na długość 35 km. Niegdyś kojarzone były głównie z występującymi tutaj złożami i kopalniami węgla, na kilkadziesiąt lat zapomniane pod względem turystycznym. Obecnie powoli znaczenie turystyki zwiększa się, nadal jednak możemy tutaj spacerować spotykając tylko kilka osób w ciągu całego dnia. Charakterystyczną cechą tych gór są kopulaste wierzchołki, z mocno zaznaczonym masywem Chełmca, który łatwo rozpoznać nawet z kilkudziesięciu kilometrów. Z uwagi na porastający zbocza Chełmca wilgotny las mieszany zwany jaworzyną miesięcznicową, który stanowi 20% powierzchni tego typu siedlisk w Sudetach, obszar ten jest objęty ochroną przyrody w ramach programu Natura 2000.

Galeria

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.