Boguszów-Gorce – Chełmiec
Stopień trudności:
Informacje o trasie:
Dystans
Suma podejść
Wymagania sprzętowe
Czas przejścia
Rodzaje nawierzchni
Wymaga asystenta
Legenda
Rodzaje nawierzchni
Asfalt, beton, betonowa kostka brukowa
Asfalt, beton, betonowa kostka brukowa, bardzo równa i gładka nawierzchnia. Brak przeszkód, można przejechać zwykłym wózkiem inwalidzkim, wózkiem dziecięcym, łatwa do przebycia przez osoby niewidome/niedowidzące.
Twarda, równa droga szutrowa lub podobna
Twarda, równa droga szutrowa lub o innej nawierzchni. Brak przeszkód, można przejechać zwykłym wózkiem inwalidzkim, wózkiem dziecięcym, łatwa do przebycia przez osoby niewidome/niedowidzące.
Droga równa, twarda, nieliczne utrudnienia
Droga równa, twarde podłoże, jednak mogą wystąpić nieliczne utrudnienia: rynny odprowadzające wodę, odcinki o luźnym, grząskim podłożu, kałuże etc. Trasa do pokonania wózkiem inwalidzkim z przystawką terenową, droga nie powinna przysporzyć problemów również osobom niewidomym/niedowidzącym. Występują drobne kamienie o wielkości orzecha włoskiego..
Droga trudna, (korzenie i inne nierówności)
Droga trudna, sporo utrudnień w postaci korzeni, podłużnych i poprzecznych nierówności, kamieni wielkości pięści lub na taką wysokość wystających z podłoża. Do pokonania wymagany jest wózek terenowy. Pokonanie trasy, ze względu na liczne utrudnienia może przysporzyć spore problemy osobom niewidomym/niedowidzącym oraz osobom samodzielnie poruszającym się z dysfunkcjami narządów ruchu i kręgosłupa.
Trasa bardzo trudna, spore utrudnienia
Trasa bardzo trudna, spore utrudnienia w postaci dużych kamieni, poprzecznych i podłużnych nierówności o głębokości większej niż 10 cm. Pokonanie trasy, tylko w wózku terenowym, wymaga sporego zaangażowania asystentów pchających wózek. Trudna do przejścia dla osób niewidomych/niedowidzących oraz osób samodzielnie poruszających się z dysfunkcjami narządów ruchu.
Bardzo trudny, krótki odcinek trasy
Bardzo trudny, krótki odcinek trasy, może wymagać przeniesienia wózka oraz uważnej i bardzo czujnej asysty osoby niewidomej/niedowidzącej oraz osoby samodzielnie poruszającej się z dysfunkcjami narządów ruchu.
Poziomy trudności
Bardzo łatwa trasa
Łatwa trasa
Średnia trasa
Trudna trasa
Bardzo trudna trasa
Wymagania sprzętowe
Wózek inwalidzki
Wózek inwalidzki z przystawką terenową
Wózek terenowy
Długość trasy to ok. 7 km (3,5 km w jedną stronę, powrót tym samym szlakiem). Trasa w całości pokrywa się z zielonym szlakiem pieszym na Chełmiec. Poczynając od parkingu u podnóża Chełmca wzdłuż szlaku biegnie Droga Krzyżowa, której 14 stacji może nadawać się również jako punkty orientacyjne. Trasa początkowo prowadzi przez łąki, jest nasłoneczniona i zapewnia doskonałe widoki, po wejściu do lasu jest w całości zacieniona i tylko w niektórych momentach, tam gdzie las jest przerzedzony podczas wycinki pozwala na zobaczenie otaczającej panoramy.
Rodzaj nawierzchni
Trasa prowadzi szeroką drogą o zróżnicowanej nawierzchni. Początek to równa szutrowa droga, która szybko zmienia się w typową polną drogę, z wyjeżdżonymi dwiema ścieżkami i pasem zieleni pomiędzy, po deszczu pojawiają się tutaj spore kałuże i błoto. Odcinek drogi przez las wiodący do samego szczytu, w przeważającej części jest w miarę równy i dobrze ubity, z odcinkami kamienistymi, które mogą utrudniać poruszanie się.
Gastronomia
Na szczycie, w wieży widokowej, jest automat ze słodyczami i automat z ciepłymi napojami.
Zagospodarowanie turystyczne
- Darmowy parking przy stadionie w Boguszowie-Gorcach
- Ławka do siedzenia przy wejściu do lasu
- Wiata z możliwością wjazdu wózkiem na szczycie
- Stoły i ławy do siedzenia oraz kilka miejsc na ognisko na szczycie
- Płatna wieża widokowa na szczycie, brak możliwości wjazdu wózkiem
Dostępność sanitariatów
Brak toalet
Charakterystyka obszaru
Chełmiec mierzący 850 m n.p.m. jest drugim co do wielkości szczytem Gór Wałbrzyskich. Góry te rozciągają się na długość 35 km. Niegdyś kojarzone były głównie z występującymi tutaj złożami i kopalniami węgla, na kilkadziesiąt lat zapomniane pod względem turystycznym. Obecnie powoli znaczenie turystyki zwiększa się, nadal jednak możemy tutaj spacerować spotykając tylko kilka osób w ciągu całego dnia. Charakterystyczną cechą tych gór są kopulaste wierzchołki, z mocno zaznaczonym masywem Chełmca, który łatwo rozpoznać nawet z kilkudziesięciu kilometrów. Z uwagi na porastający zbocza Chełmca wilgotny las mieszany zwany jaworzyną miesięcznicową, który stanowi 20% powierzchni tego typu siedlisk w Sudetach, obszar ten jest objęty ochroną przyrody w ramach programu Natura 2000.