Image Alt

Masyw Ślęży

Przełęcz Tąpadła- wokół szczytu Raduni

GPX na mapie


Stopień trudności:

Informacje o trasie:

Dystans

Suma podejść

219 m

Wymagania sprzętowe

Czas przejścia

Ok. 2h

Rodzaje nawierzchni

2, 3

Wymaga asystenta

nie

Legenda

Rodzaje nawierzchni

ikonka cyfra 0

Asfalt, beton, betonowa kostka brukowa

ikona - informacja
ikonka cyfra 0

Asfalt, beton, betonowa kostka brukowa, bardzo równa i gładka nawierzchnia. Brak przeszkód, można przejechać zwykłym wózkiem inwalidzkim, wózkiem dziecięcym, łatwa do przebycia przez osoby niewidome/niedowidzące.

ikonka cyfra 1

Twarda, równa droga szutrowa lub podobna

ikonka informacja
Droga szuter

Twarda, równa droga szutrowa lub o innej nawierzchni. Brak przeszkód, można przejechać zwykłym wózkiem inwalidzkim, wózkiem dziecięcym, łatwa do przebycia przez osoby niewidome/niedowidzące.

ikonka cyfra 2

Droga równa, twarda, nieliczne utrudnienia

ikonka informacja
Droga zawierająca kamienie

Droga równa, twarde podłoże, jednak mogą wystąpić nieliczne utrudnienia: rynny odprowadzające wodę, odcinki o luźnym, grząskim podłożu, kałuże etc. Trasa do pokonania wózkiem inwalidzkim z przystawką terenową, droga nie powinna przysporzyć problemów również osobom niewidomym/niedowidzącym. Występują drobne kamienie o wielkości orzecha włoskiego..

ikonka cyfra 3

Droga trudna, (korzenie i inne nierówności)

ikonka informacja
droga zawierająca kamienie

Droga trudna, sporo utrudnień w postaci korzeni, podłużnych i poprzecznych nierówności, kamieni wielkości pięści lub na taką wysokość wystających z podłoża. Do pokonania wymagany jest wózek terenowy. Pokonanie trasy, ze względu na liczne utrudnienia może przysporzyć spore problemy osobom niewidomym/niedowidzącym oraz osobom samodzielnie poruszającym się z dysfunkcjami narządów ruchu i kręgosłupa.

ikonka cyfra 4

Trasa bardzo trudna, spore utrudnienia

ikonka informacja
Droga bardzo trudna

Trasa bardzo trudna, spore utrudnienia w postaci dużych kamieni, poprzecznych i podłużnych nierówności o głębokości większej niż 10 cm. Pokonanie trasy, tylko w wózku terenowym, wymaga sporego zaangażowania asystentów pchających wózek. Trudna do przejścia dla osób niewidomych/niedowidzących oraz osób samodzielnie poruszających się z dysfunkcjami narządów ruchu.

ikonka cyfra 5

Bardzo trudny, krótki odcinek trasy

ikonka informacja
Droga leśna

Bardzo trudny, krótki odcinek trasy, może wymagać przeniesienia wózka oraz uważnej i bardzo czujnej asysty osoby niewidomej/niedowidzącej oraz osoby samodzielnie poruszającej się z dysfunkcjami narządów ruchu.

Poziomy trudności

flaga - bardzo łatwa trasa

Bardzo łatwa trasa

flaga - łatwa trasa

Łatwa trasa

flaga - średnia trasa

Średnia trasa

flaga - trudna trasa

Trudna trasa

flaga - bardzo trudna trasa

Bardzo trudna trasa

Wymagania sprzętowe

iknona wózek inwalidzki

Wózek inwalidzki

flaga - Wózek inwalidzki z przystawką terenową

Wózek inwalidzki z przystawką terenową

flaga - Wózek terenowy

Wózek terenowy

trudny
zwykły wózek inwalidzki
Przełęcz Tąpadła- wokół szczytu Raduni
Tak

Trasa częściowo tworzy pętlę, a częściowo biegnie tym samym odcinkiem w obu kierunkach Trasa została oceniona jako trudna z uwagi na dosyć męczące podejście po nierównej nawierzchni podczas pierwszej połowy trasy. Z uwagi na kamienie i poprzeczne nierówności nawierzchni wózek terenowy jest niezbędny.

Droga biegnie wokół szczytu, początkowo niebieskim szlakiem pieszym, w dalszej części jest nieoznakowana. Trasa przecina wszystkie zbocza Raduni,  podczas wędrówki prowadzi przez dobrze nasłonecznione tereny w pierwszej części, oraz mniej nasłonecznione i zacienione odcinki w drugiej.

Rodzaj nawierzchni

Trasa prowadzi leśną, szeroką drogą o zróżnicowanej nawierzchni. Pierwszy odcinek prowadzi pod górę, podczas podejścia występują liczne kamienie i wzdłużne nierówności drogi w postaci rynien wymytych przez wodę podczas deszczów. Druga połowa trasy wiedzie po terenie z niewielkim nachyleni pod górę, płaskim lub biegnącym w dół o równej nawierzchni i nie przedstawia żadnych trudności.

Gastronomia

W soboty i niedziele na Przełęczy Tąpadła otwarty jest mały bar z napojami i podstawowymi daniami gastronomicznymi typu frytki, kiełbasa na ciepło, placek na słodko.

Zagospodarowanie turystyczne

Na Przełęczy Tąpadła dostępne jest:

  • Miejsce na ognisko ze stołami i ławami oraz wiata z możliwością wjazdu wózkiem
  • Parking darmowy oraz płatny, na którym znajduje się darmowy punkt naprawy rowerów z podstawowymi narzędziami i pompką rowerową
  • Przystanek autobusowy

Dostępność sanitariatów

Brak toalet.

Charakterystyka trasy

Radunia znajduje się w masywie Ślęży. Miejsce jest dobrze znane na Dolnym Śląsku, popularne zwłaszcza wśród mieszkańców Wrocławia. Dobra dostępność komunikacyjna powoduje, że w trakcie weekendu Ślęża przyciąga dużą liczbę turystów, jednak większość z nich kieruje się na najwyższy szczyt masywu, czyli Ślężę (nazwa taka sama, jak nazwa całego masywu). Szlaki znajdujące się na sąsiadującej Raduni są mniej uczęszczane, dzięki czemu znajdziemy tutaj spokój w otoczeniu lasów mieszanych, z widokami na Ślężę po stronie północnej oraz Wielką Sowę na pierwszym planie i Sudety wraz z przedgórzem w dalszej perspektywie, po stronie południowej. Spacerując zaproponowaną trasą, która pokrywa się z granicą Rezerwatu Przyrody Góra Radunia możemy zobaczyć karłowate dęby, które ze względu nie kiepskie warunki glebowe oraz małą ilość wody osiągają bardzo małe rozmiary, mimo sędziwego wieku.

Galeria

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.