Image Alt

Góry Suche

Sokołowsko – Przełęcz Trzech Dolin, schronisko Andrzejówka

GPX na mapie


Stopień trudności:

Informacje o trasie:

Dystans

Suma podejść

Wymagania sprzętowe

Czas przejścia

Ok. 2,5h

Rodzaje nawierzchni

1, 2, 3

Wymaga asystenta

tak

Legenda

Rodzaje nawierzchni

ikonka cyfra 0

Asfalt, beton, betonowa kostka brukowa

ikona - informacja
ikonka cyfra 0

Asfalt, beton, betonowa kostka brukowa, bardzo równa i gładka nawierzchnia. Brak przeszkód, można przejechać zwykłym wózkiem inwalidzkim, wózkiem dziecięcym, łatwa do przebycia przez osoby niewidome/niedowidzące.

ikonka cyfra 1

Twarda, równa droga szutrowa lub podobna

ikonka informacja
Droga szuter

Twarda, równa droga szutrowa lub o innej nawierzchni. Brak przeszkód, można przejechać zwykłym wózkiem inwalidzkim, wózkiem dziecięcym, łatwa do przebycia przez osoby niewidome/niedowidzące.

ikonka cyfra 2

Droga równa, twarda, nieliczne utrudnienia

ikonka informacja
Droga zawierająca kamienie

Droga równa, twarde podłoże, jednak mogą wystąpić nieliczne utrudnienia: rynny odprowadzające wodę, odcinki o luźnym, grząskim podłożu, kałuże etc. Trasa do pokonania wózkiem inwalidzkim z przystawką terenową, droga nie powinna przysporzyć problemów również osobom niewidomym/niedowidzącym. Występują drobne kamienie o wielkości orzecha włoskiego..

ikonka cyfra 3

Droga trudna, (korzenie i inne nierówności)

ikonka informacja
droga zawierająca kamienie

Droga trudna, sporo utrudnień w postaci korzeni, podłużnych i poprzecznych nierówności, kamieni wielkości pięści lub na taką wysokość wystających z podłoża. Do pokonania wymagany jest wózek terenowy. Pokonanie trasy, ze względu na liczne utrudnienia może przysporzyć spore problemy osobom niewidomym/niedowidzącym oraz osobom samodzielnie poruszającym się z dysfunkcjami narządów ruchu i kręgosłupa.

ikonka cyfra 4

Trasa bardzo trudna, spore utrudnienia

ikonka informacja
Droga bardzo trudna

Trasa bardzo trudna, spore utrudnienia w postaci dużych kamieni, poprzecznych i podłużnych nierówności o głębokości większej niż 10 cm. Pokonanie trasy, tylko w wózku terenowym, wymaga sporego zaangażowania asystentów pchających wózek. Trudna do przejścia dla osób niewidomych/niedowidzących oraz osób samodzielnie poruszających się z dysfunkcjami narządów ruchu.

ikonka cyfra 5

Bardzo trudny, krótki odcinek trasy

ikonka informacja
Droga leśna

Bardzo trudny, krótki odcinek trasy, może wymagać przeniesienia wózka oraz uważnej i bardzo czujnej asysty osoby niewidomej/niedowidzącej oraz osoby samodzielnie poruszającej się z dysfunkcjami narządów ruchu.

Poziomy trudności

flaga - bardzo łatwa trasa

Bardzo łatwa trasa

flaga - łatwa trasa

Łatwa trasa

flaga - średnia trasa

Średnia trasa

flaga - trudna trasa

Trudna trasa

flaga - bardzo trudna trasa

Bardzo trudna trasa

Wymagania sprzętowe

iknona wózek inwalidzki

Wózek inwalidzki

flaga - Wózek inwalidzki z przystawką terenową

Wózek inwalidzki z przystawką terenową

flaga - Wózek terenowy

Wózek terenowy

trudny
zwykły wózek inwalidzki
Sokołowsko - Przełęcz Trzech Dolin, schronisko Andrzejówka

Długość trasy to ok. 5 km (2,5 km w jedną stronę, powrót tym samym szlakiem). Pod względem trudności trasę można podzielić na dwa etapy. Pierwszą część, z parkingu w Sokołowsku do rozdroża pod Krzywuchą nie pwoinna przysporzyć problemu nawet mało wprawionej osobie. Druga część, od Rozdroża pod Krzywuchą do Przełęczy Trzech Dolin jest bardzo stroma Przewyższenie wynosi 150 metrów na 1,2 km odległości, co jest sporą wartością, zwłaszcza początkowy, 300 metrowy odcinek od Rozdroża pod Krzywuchą charakteryzuje się znacznym nachyleniem, przez co wymaga znacznej siły i kondycji od asystenta OzN.

Rodzaj nawierzchni

W 2023 roku droga uległa częściowej renowacji. Nawierzchnia została utwardzona i obecnie całość trasy biegnie równą, szeroką drogą o nawierzchni szutrowej.

Gastronomia

W Sokołowsku znajduje się kilka punktów gastronomicznych oraz sklepy spożywcze. W schronisku Andrzejówka również możemy skorzystać z dobrze zaopatrzonego baru, wewnątrz obiektu oraz na zewnątrz.

Zagospodarowanie turystyczne

  • Darmowy parking w Sokołowsku
  • Darmowy parking przy schronisku Andrzejówka
  • Duża wiata z możliwością wjazdu wózkiem oraz miejsce na ognisko, znajdująca się nieco przed Rozdrożem pod Krzywuchą
  • Schronisko turystyczne Andrzejówka na Przełęczy trzech Dolin
  • Duża wiata turystyczna z możliwością wjazdu wózkiem oraz miejsce na ognisko przy schronisku Andrzejówka, liczne stoły i ławy przed obiektem
  • Przystanek autobusowy przy schronisku Andrzejówka
  • Pole kempingowe przy schronisku Andrzejówka

Dostępność sanitariatów

W Sokołowsku możemy skorzystać z toalet w punktach usługowych, jednak nie są one przystosowane do potrzeb OzN. W schronisku Andrzejówka również jest toaleta, jednak dostęp do schroniska jest utrudniony, z uwagi na strome schody przy wejściu do obiektu.

Charakterystyka pasma górskiego

Znajdujemy się w Górach Suchych, będących najbardziej wysuniętą na wschód częścią Gór Kamiennych w Sudetach Środkowych. Pasmo to, choć niskie (najwyższy szczyt Waligóra wznosi się na 934 m n.p.m.), charakteryzuje się wieloma dolinami, otoczonymi stromymi ścianami stożkowych szczytów, linia krajobrazu widziana z daleka jest przez to bardzo poszarpana. Nazwa gór wzięła się od ubogiej ilości wody w glebie, z powodu skalistych i stromych zboczy woda opadowa szybko spływa z wierzchołków do dolin, potokami zanikającymi w trakcie suszy. Proponowana trasa łączy dwa najpopularniejsze miejsca w tym paśmie, czyli Sokołowsko oraz Przełęcz Trzech Dolin. Sokołowsko będące obecnie wsią, w latach świetności gościło turystów z całej Europy. W 1855 roku zostało tu założone pierwsze na świecie sanatorium gdzie leczono gruźlicę metodą klimatyczno-dietetyczną. Na wzór sokołowskiego sanatorium utworzono podobny ośrodek w szwajcarskim Davos, z tego powodu Sokołowsko bywało i nadal bywa nazywane śląskim Davos. W latach 30 XX wieku zbudowano tutaj 60-metrową skocznię narciarską. Podczas swojej młodości mieszkał tutaj reżyser Krzysztof Kieślowski. Drugim z wymienionym miejsc jest Przełęcz Trzech Dolin. Charakterystyczne miejsce gdzie szerokie hale położone na łagodnych stokach, całkowicie różnych od pozostałych zboczy w tych górach sprawiają, że obszar ten uznawany jest za najpiękniejszy w Górach Suchych. W 1933 roku otwarto tutaj Schronisko Andrzejówka, świadczące obecnie usługi noclegowe i gastronomiczne. W sezonie letnim odbywa się tutaj wiele imprez kulturalnych pod gołym niebem. 

Galeria

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.