Sokołowsko – Przełęcz Trzech Dolin, schronisko Andrzejówka
Stopień trudności:
Informacje o trasie:
Dystans
ok. 5 km
Suma podejść
Wymagania sprzętowe
Czas przejścia
Rodzaje nawierzchni
Wymaga asystenta
Legenda
Rodzaje nawierzchni
Asfalt, beton, betonowa kostka brukowa
Asfalt, beton, betonowa kostka brukowa, bardzo równa i gładka nawierzchnia. Brak przeszkód, można przejechać zwykłym wózkiem inwalidzkim, wózkiem dziecięcym, łatwa do przebycia przez osoby niewidome/niedowidzące.
Twarda, równa droga szutrowa lub podobna
Twarda, równa droga szutrowa lub o innej nawierzchni. Brak przeszkód, można przejechać zwykłym wózkiem inwalidzkim, wózkiem dziecięcym, łatwa do przebycia przez osoby niewidome/niedowidzące.
Droga równa, twarda, nieliczne utrudnienia
Droga równa, twarde podłoże, jednak mogą wystąpić nieliczne utrudnienia: rynny odprowadzające wodę, odcinki o luźnym, grząskim podłożu, kałuże etc. Trasa do pokonania wózkiem inwalidzkim z przystawką terenową, droga nie powinna przysporzyć problemów również osobom niewidomym/niedowidzącym. Występują drobne kamienie o wielkości orzecha włoskiego..
Droga trudna, (korzenie i inne nierówności)
Droga trudna, sporo utrudnień w postaci korzeni, podłużnych i poprzecznych nierówności, kamieni wielkości pięści lub na taką wysokość wystających z podłoża. Do pokonania wymagany jest wózek terenowy. Pokonanie trasy, ze względu na liczne utrudnienia może przysporzyć spore problemy osobom niewidomym/niedowidzącym oraz osobom samodzielnie poruszającym się z dysfunkcjami narządów ruchu i kręgosłupa.
Trasa bardzo trudna, spore utrudnienia
Trasa bardzo trudna, spore utrudnienia w postaci dużych kamieni, poprzecznych i podłużnych nierówności o głębokości większej niż 10 cm. Pokonanie trasy, tylko w wózku terenowym, wymaga sporego zaangażowania asystentów pchających wózek. Trudna do przejścia dla osób niewidomych/niedowidzących oraz osób samodzielnie poruszających się z dysfunkcjami narządów ruchu.
Bardzo trudny, krótki odcinek trasy
Bardzo trudny, krótki odcinek trasy, może wymagać przeniesienia wózka oraz uważnej i bardzo czujnej asysty osoby niewidomej/niedowidzącej oraz osoby samodzielnie poruszającej się z dysfunkcjami narządów ruchu.
Poziomy trudności
Bardzo łatwa trasa
Łatwa trasa
Średnia trasa
Trudna trasa
Bardzo trudna trasa
Wymagania sprzętowe
Wózek inwalidzki
Wózek inwalidzki z przystawką terenową
Wózek terenowy
Długość trasy to ok. 5 km (2,5 km w jedną stronę, powrót tym samym szlakiem). Pod względem trudności trasę można podzielić na dwa etapy. Pierwszą część, z parkingu w Sokołowsku do rozdroża pod Krzywuchą nie pwoinna przysporzyć problemu nawet mało wprawionej osobie. Druga część, od Rozdroża pod Krzywuchą do Przełęczy Trzech Dolin jest bardzo stroma Przewyższenie wynosi 150 metrów na 1,2 km odległości, co jest sporą wartością, zwłaszcza początkowy, 300 metrowy odcinek od Rozdroża pod Krzywuchą charakteryzuje się znacznym nachyleniem, przez co wymaga znacznej siły i kondycji od asystenta OzN.
Rodzaj nawierzchni
W 2023 roku droga uległa częściowej renowacji. Nawierzchnia została utwardzona i obecnie całość trasy biegnie równą, szeroką drogą o nawierzchni szutrowej.
Gastronomia
W Sokołowsku znajduje się kilka punktów gastronomicznych oraz sklepy spożywcze. W schronisku Andrzejówka również możemy skorzystać z dobrze zaopatrzonego baru, wewnątrz obiektu oraz na zewnątrz.
Zagospodarowanie turystyczne
- Darmowy parking w Sokołowsku
- Darmowy parking przy schronisku Andrzejówka
- Duża wiata z możliwością wjazdu wózkiem oraz miejsce na ognisko, znajdująca się nieco przed Rozdrożem pod Krzywuchą
- Schronisko turystyczne Andrzejówka na Przełęczy trzech Dolin
- Duża wiata turystyczna z możliwością wjazdu wózkiem oraz miejsce na ognisko przy schronisku Andrzejówka, liczne stoły i ławy przed obiektem
- Przystanek autobusowy przy schronisku Andrzejówka
- Pole kempingowe przy schronisku Andrzejówka
Dostępność sanitariatów
W Sokołowsku możemy skorzystać z toalet w punktach usługowych, jednak nie są one przystosowane do potrzeb OzN. W schronisku Andrzejówka również jest toaleta, jednak dostęp do schroniska jest utrudniony, z uwagi na strome schody przy wejściu do obiektu.
Charakterystyka pasma górskiego
Znajdujemy się w Górach Suchych, będących najbardziej wysuniętą na wschód częścią Gór Kamiennych w Sudetach Środkowych. Pasmo to, choć niskie (najwyższy szczyt Waligóra wznosi się na 934 m n.p.m.), charakteryzuje się wieloma dolinami, otoczonymi stromymi ścianami stożkowych szczytów, linia krajobrazu widziana z daleka jest przez to bardzo poszarpana. Nazwa gór wzięła się od ubogiej ilości wody w glebie, z powodu skalistych i stromych zboczy woda opadowa szybko spływa z wierzchołków do dolin, potokami zanikającymi w trakcie suszy. Proponowana trasa łączy dwa najpopularniejsze miejsca w tym paśmie, czyli Sokołowsko oraz Przełęcz Trzech Dolin. Sokołowsko będące obecnie wsią, w latach świetności gościło turystów z całej Europy. W 1855 roku zostało tu założone pierwsze na świecie sanatorium gdzie leczono gruźlicę metodą klimatyczno-dietetyczną. Na wzór sokołowskiego sanatorium utworzono podobny ośrodek w szwajcarskim Davos, z tego powodu Sokołowsko bywało i nadal bywa nazywane śląskim Davos. W latach 30 XX wieku zbudowano tutaj 60-metrową skocznię narciarską. Podczas swojej młodości mieszkał tutaj reżyser Krzysztof Kieślowski. Drugim z wymienionym miejsc jest Przełęcz Trzech Dolin. Charakterystyczne miejsce gdzie szerokie hale położone na łagodnych stokach, całkowicie różnych od pozostałych zboczy w tych górach sprawiają, że obszar ten uznawany jest za najpiękniejszy w Górach Suchych. W 1933 roku otwarto tutaj Schronisko Andrzejówka, świadczące obecnie usługi noclegowe i gastronomiczne. W sezonie letnim odbywa się tutaj wiele imprez kulturalnych pod gołym niebem.