Image Alt

Góry Sowie

Głuszyca – Przełęcz Marcowa

GPX na mapie


Stopień trudności:

Informacje o trasie:

Dystans

Suma podejść

282 m

Wymagania sprzętowe

Czas przejścia

Ok. 2,5h

Rodzaje nawierzchni

1, 2, 3, 4

Wymaga asystenta

tak

Legenda

Rodzaje nawierzchni

ikonka cyfra 0

Asfalt, beton, betonowa kostka brukowa

ikona - informacja
ikonka cyfra 0

Asfalt, beton, betonowa kostka brukowa, bardzo równa i gładka nawierzchnia. Brak przeszkód, można przejechać zwykłym wózkiem inwalidzkim, wózkiem dziecięcym, łatwa do przebycia przez osoby niewidome/niedowidzące.

ikonka cyfra 1

Twarda, równa droga szutrowa lub podobna

ikonka informacja
Droga szuter

Twarda, równa droga szutrowa lub o innej nawierzchni. Brak przeszkód, można przejechać zwykłym wózkiem inwalidzkim, wózkiem dziecięcym, łatwa do przebycia przez osoby niewidome/niedowidzące.

ikonka cyfra 2

Droga równa, twarda, nieliczne utrudnienia

ikonka informacja
Droga zawierająca kamienie

Droga równa, twarde podłoże, jednak mogą wystąpić nieliczne utrudnienia: rynny odprowadzające wodę, odcinki o luźnym, grząskim podłożu, kałuże etc. Trasa do pokonania wózkiem inwalidzkim z przystawką terenową, droga nie powinna przysporzyć problemów również osobom niewidomym/niedowidzącym. Występują drobne kamienie o wielkości orzecha włoskiego..

ikonka cyfra 3

Droga trudna, (korzenie i inne nierówności)

ikonka informacja
droga zawierająca kamienie

Droga trudna, sporo utrudnień w postaci korzeni, podłużnych i poprzecznych nierówności, kamieni wielkości pięści lub na taką wysokość wystających z podłoża. Do pokonania wymagany jest wózek terenowy. Pokonanie trasy, ze względu na liczne utrudnienia może przysporzyć spore problemy osobom niewidomym/niedowidzącym oraz osobom samodzielnie poruszającym się z dysfunkcjami narządów ruchu i kręgosłupa.

ikonka cyfra 4

Trasa bardzo trudna, spore utrudnienia

ikonka informacja
Droga bardzo trudna

Trasa bardzo trudna, spore utrudnienia w postaci dużych kamieni, poprzecznych i podłużnych nierówności o głębokości większej niż 10 cm. Pokonanie trasy, tylko w wózku terenowym, wymaga sporego zaangażowania asystentów pchających wózek. Trudna do przejścia dla osób niewidomych/niedowidzących oraz osób samodzielnie poruszających się z dysfunkcjami narządów ruchu.

ikonka cyfra 5

Bardzo trudny, krótki odcinek trasy

ikonka informacja
Droga leśna

Bardzo trudny, krótki odcinek trasy, może wymagać przeniesienia wózka oraz uważnej i bardzo czujnej asysty osoby niewidomej/niedowidzącej oraz osoby samodzielnie poruszającej się z dysfunkcjami narządów ruchu.

Poziomy trudności

flaga - bardzo łatwa trasa

Bardzo łatwa trasa

flaga - łatwa trasa

Łatwa trasa

flaga - średnia trasa

Średnia trasa

flaga - trudna trasa

Trudna trasa

flaga - bardzo trudna trasa

Bardzo trudna trasa

Wymagania sprzętowe

iknona wózek inwalidzki

Wózek inwalidzki

flaga - Wózek inwalidzki z przystawką terenową

Wózek inwalidzki z przystawką terenową

flaga - Wózek terenowy

Wózek terenowy

trudny
wózek z przystawką terenową
Głuszyca - Przełęcz Marcowa
Tak

Trasa w początkowej części prowadzi szlakiem niebieskim wzdłuż stawów w Głuszycy, następnie w większości nieoznakowaną drogą techniczną na Przełęcz Marcową. Ten wariant trasy można pokonać wózkiem inwalidzkim z przystawka terenową, jednak wymaga to pomocy dwóch asystentów o dobrej kondycji i sporej sile. Wariant powrotny jest znacznie krótszy, w całości prowadzi niebieskim szlakiem pieszym, podłoże jest tutaj nierówne, z licznymi korzeniami i kamieniami oraz wzdłużnymi koleinami, powstałymi w wyniku wymywania podłoża przez wodę deszczową. Ta część trasy wymaga zastosowania wózka terenowego.

Rodzaj nawierzchni

Trasa zróżnicowana. Wędrówka prowadzi szeroką drogą z dobrze ubitymi odcinkami szutrowymi, duktami leśnymi, które po opadach deszczu mogą być błotniste oraz odcinkami dobrze ubitymi, ale kamienistymi. Skrócony wariant powrotny prowadzi drogą z licznymi korzeniami, kamieniami i poprzecznymi nierównościami drogi.

Gastronomia

Brak punktów gastronomicznych.

Zagospodarowanie turystyczne

  • Darmowy Parking w Głuszycy
  • Duża wiata turystyczna, bez możliwości wjazdu wózkiem oraz miejsce na ognisko na Przełęczy Marcowej

Dostępność sanitariatów

Brak toalet

Charakterystyka pasma górskiego

Masyw Włodarza znajduje się w północno-zachodniej części Gór Sowich, ale z uwagi na wyraźnie oddzielające się pasmo, geograficznie rozróżnia się tę część jako Masyw Włodarza. Pasmo to jest znane głównie z hitlerowskiego kompleksu „Riese” wybudowanego podczas II wojny światowej, w latach 1943-1945. Kompleks był największym założeniem budowlanym nazistowskich Niemiec, składał się z sieci bunkrów oraz podziemnych, wydrążonych w skale korytarzy. Historyczne znaczenie mają również stawy obok których rozpoczyna się trasa. Powstały one w XIX wieku jako rezerwuar wody dla zakładów włókienniczych.

Galeria

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.