Janowice Wielkie – Piec
Stopień trudności:
Informacje o trasie:
Dystans
Suma podejść
Wymagania sprzętowe
Czas przejścia
Rodzaje nawierzchni
Wymaga asystenta
Legenda
Rodzaje nawierzchni
Asfalt, beton, betonowa kostka brukowa
Asfalt, beton, betonowa kostka brukowa, bardzo równa i gładka nawierzchnia. Brak przeszkód, można przejechać zwykłym wózkiem inwalidzkim, wózkiem dziecięcym, łatwa do przebycia przez osoby niewidome/niedowidzące.
Twarda, równa droga szutrowa lub podobna
Twarda, równa droga szutrowa lub o innej nawierzchni. Brak przeszkód, można przejechać zwykłym wózkiem inwalidzkim, wózkiem dziecięcym, łatwa do przebycia przez osoby niewidome/niedowidzące.
Droga równa, twarda, nieliczne utrudnienia
Droga równa, twarde podłoże, jednak mogą wystąpić nieliczne utrudnienia: rynny odprowadzające wodę, odcinki o luźnym, grząskim podłożu, kałuże etc. Trasa do pokonania wózkiem inwalidzkim z przystawką terenową, droga nie powinna przysporzyć problemów również osobom niewidomym/niedowidzącym. Występują drobne kamienie o wielkości orzecha włoskiego..
Droga trudna, (korzenie i inne nierówności)
Droga trudna, sporo utrudnień w postaci korzeni, podłużnych i poprzecznych nierówności, kamieni wielkości pięści lub na taką wysokość wystających z podłoża. Do pokonania wymagany jest wózek terenowy. Pokonanie trasy, ze względu na liczne utrudnienia może przysporzyć spore problemy osobom niewidomym/niedowidzącym oraz osobom samodzielnie poruszającym się z dysfunkcjami narządów ruchu i kręgosłupa.
Trasa bardzo trudna, spore utrudnienia
Trasa bardzo trudna, spore utrudnienia w postaci dużych kamieni, poprzecznych i podłużnych nierówności o głębokości większej niż 10 cm. Pokonanie trasy, tylko w wózku terenowym, wymaga sporego zaangażowania asystentów pchających wózek. Trudna do przejścia dla osób niewidomych/niedowidzących oraz osób samodzielnie poruszających się z dysfunkcjami narządów ruchu.
Bardzo trudny, krótki odcinek trasy
Bardzo trudny, krótki odcinek trasy, może wymagać przeniesienia wózka oraz uważnej i bardzo czujnej asysty osoby niewidomej/niedowidzącej oraz osoby samodzielnie poruszającej się z dysfunkcjami narządów ruchu.
Poziomy trudności
Bardzo łatwa trasa
Łatwa trasa
Średnia trasa
Trudna trasa
Bardzo trudna trasa
Wymagania sprzętowe
Wózek inwalidzki
Wózek inwalidzki z przystawką terenową
Wózek terenowy
Długość trasy to ok. 5,2 km (2,6 km w jedną stronę, powrót tym samym szlakiem).
Trasa niemal w całości pokrywa się z żółtym szlakiem pieszym, ostatni, 200-metrowy odcinek w kierunku Pieca skręca na południowy- zachód i prowadzi zielonym szlakiem rowerowym. Równe podłoże sprzyja wędrówkom osób z każdym rodzajem niepełnosprawności, trasę można pokonać zwykłym wózkiem inwalidzkim. Szlak w całości wiedzie przez las, jest dobrze zacieniony, przy trasie płynie potok Janówka, który stwarza w tym miejscu chłodny, lekko wilgotny mikroklimat. W bezpośrednim otoczeniu drogi możemy podziwiać wiele formacji skalnych, niektóre z nich posiadają obite trasy do wspinaczki skałkowej.
Pod Piecem znajduje się punkt widokowy z panoramą na Góry Kaczawskie.
Rodzaj nawierzchni
Trasa prowadzi szeroką drogą o nawierzchni asfaltowej oraz szutrowej. Drogą można poruszać się
zwykłym wózkiem inwalidzkim. Na kilku odcinkach, po intensywnych opadach deszczu na drodze może zalegać błoto, piasek i elementy poszycia leśnego, naniesione przez wodę ze zboczy.
Gastronomia
Przy trasie brak punktów gastronomicznych. W Janowicach Wielkich jest kilka barów i restauracji oraz sklepy spożywcze.
Zagospodarowanie turystyczne
- Przy wejściu na trasę mały, leśny, darmowy parking.
- Przy trasie w dwóch miejsca stoły i ławy do siedzenia.
Dostępność sanitariatów
Brak toalet
Charakterystyka pasma górskiego
Rudawy Janowickie są pasmem górskim zajmującym nieco poniżej 90 km2 powierzchni, najwyższym szczytem jest Ostra Mała, wznosząca się 945 m n.p.m. Liczby te nie robią wrażenia, mimo tego pasmo to jest dobrze znane miłośnikom gór w całej Polsce. Powodem tej popularności jest bardzo duża ilość skał zbudowanych głównie z granitu, które doskonale nadają się do uprawiania wspinaczki skałkowej. Wspinacze znajdą tutaj wiele dobrze przygotowanych dróg o różnym stopniu trudności. Góry te popularne są również wśród turystów pieszych, jednak ruch koncentruje się głównie przy Kolorowych Jeziorkach, na szlaku ze schroniska Szwajcarka w kierunku Krzyżnej Góry i Sokolika oraz w okolicach Zamku Rogowiec. Z uwagi na różnorodne lasy porastające tutejsze zbocza – liściaste, mieszane i iglaste warto wybrać się tutaj jesienią, kiedy pokrywają się one szeroka paletą kolorów, typowych dla tej pory roku. Klimat jest tutaj łagodny, nagłe zmiany pogody raczej tutaj nie występują. Charakterystyczne są również jesienne mgły zalegające w dolinach, które można oglądać z licznych punktów widokowych. Cel naszej wędrówki, czyli Piec jest jedną z największych i najbardziej znanych wychodni skalnych w Rudawach Janowickich, po drugiej stronie drogi możemy podziwiać równie ciekawą formację o nazwie Skalny Most.