Image Alt

Rudawy Janowickie

Janowice Wielkie – Piec

GPX na mapie


Stopień trudności:

Informacje o trasie:

Dystans

Suma podejść

209 m

Wymagania sprzętowe

Czas przejścia

Ok. 2h

Rodzaje nawierzchni

0, 1

Wymaga asystenta

tak

Legenda

Rodzaje nawierzchni

ikonka cyfra 0

Asfalt, beton, betonowa kostka brukowa

ikona - informacja
ikonka cyfra 0

Asfalt, beton, betonowa kostka brukowa, bardzo równa i gładka nawierzchnia. Brak przeszkód, można przejechać zwykłym wózkiem inwalidzkim, wózkiem dziecięcym, łatwa do przebycia przez osoby niewidome/niedowidzące.

ikonka cyfra 1

Twarda, równa droga szutrowa lub podobna

ikonka informacja
Droga szuter

Twarda, równa droga szutrowa lub o innej nawierzchni. Brak przeszkód, można przejechać zwykłym wózkiem inwalidzkim, wózkiem dziecięcym, łatwa do przebycia przez osoby niewidome/niedowidzące.

ikonka cyfra 2

Droga równa, twarda, nieliczne utrudnienia

ikonka informacja
Droga zawierająca kamienie

Droga równa, twarde podłoże, jednak mogą wystąpić nieliczne utrudnienia: rynny odprowadzające wodę, odcinki o luźnym, grząskim podłożu, kałuże etc. Trasa do pokonania wózkiem inwalidzkim z przystawką terenową, droga nie powinna przysporzyć problemów również osobom niewidomym/niedowidzącym. Występują drobne kamienie o wielkości orzecha włoskiego..

ikonka cyfra 3

Droga trudna, (korzenie i inne nierówności)

ikonka informacja
droga zawierająca kamienie

Droga trudna, sporo utrudnień w postaci korzeni, podłużnych i poprzecznych nierówności, kamieni wielkości pięści lub na taką wysokość wystających z podłoża. Do pokonania wymagany jest wózek terenowy. Pokonanie trasy, ze względu na liczne utrudnienia może przysporzyć spore problemy osobom niewidomym/niedowidzącym oraz osobom samodzielnie poruszającym się z dysfunkcjami narządów ruchu i kręgosłupa.

ikonka cyfra 4

Trasa bardzo trudna, spore utrudnienia

ikonka informacja
Droga bardzo trudna

Trasa bardzo trudna, spore utrudnienia w postaci dużych kamieni, poprzecznych i podłużnych nierówności o głębokości większej niż 10 cm. Pokonanie trasy, tylko w wózku terenowym, wymaga sporego zaangażowania asystentów pchających wózek. Trudna do przejścia dla osób niewidomych/niedowidzących oraz osób samodzielnie poruszających się z dysfunkcjami narządów ruchu.

ikonka cyfra 5

Bardzo trudny, krótki odcinek trasy

ikonka informacja
Droga leśna

Bardzo trudny, krótki odcinek trasy, może wymagać przeniesienia wózka oraz uważnej i bardzo czujnej asysty osoby niewidomej/niedowidzącej oraz osoby samodzielnie poruszającej się z dysfunkcjami narządów ruchu.

Poziomy trudności

flaga - bardzo łatwa trasa

Bardzo łatwa trasa

flaga - łatwa trasa

Łatwa trasa

flaga - średnia trasa

Średnia trasa

flaga - trudna trasa

Trudna trasa

flaga - bardzo trudna trasa

Bardzo trudna trasa

Wymagania sprzętowe

iknona wózek inwalidzki

Wózek inwalidzki

flaga - Wózek inwalidzki z przystawką terenową

Wózek inwalidzki z przystawką terenową

flaga - Wózek terenowy

Wózek terenowy

łatwy
zwykły wózek inwalidzki
Janowice Wielkie - Piec

Długość trasy to ok. 5,2 km (2,6 km w jedną stronę, powrót tym samym szlakiem).

Trasa niemal w całości pokrywa się z żółtym szlakiem pieszym, ostatni, 200-metrowy odcinek w kierunku Pieca skręca na południowy- zachód i prowadzi zielonym szlakiem rowerowym. Równe podłoże sprzyja wędrówkom osób z każdym rodzajem niepełnosprawności, trasę można pokonać zwykłym wózkiem inwalidzkim. Szlak w całości wiedzie przez las, jest dobrze zacieniony, przy trasie płynie potok Janówka, który stwarza w tym miejscu chłodny, lekko wilgotny mikroklimat. W bezpośrednim otoczeniu drogi możemy  podziwiać wiele formacji skalnych, niektóre z nich posiadają obite trasy do wspinaczki skałkowej.

Pod  Piecem znajduje się punkt widokowy z panoramą na Góry Kaczawskie.

Rodzaj nawierzchni

Trasa prowadzi szeroką drogą o nawierzchni asfaltowej oraz szutrowej. Drogą można poruszać się

zwykłym wózkiem inwalidzkim. Na kilku odcinkach, po intensywnych opadach deszczu na drodze może zalegać błoto, piasek i elementy poszycia leśnego, naniesione przez wodę ze zboczy.

Gastronomia

Przy trasie brak punktów gastronomicznych. W Janowicach Wielkich jest kilka barów i restauracji oraz sklepy spożywcze.

Zagospodarowanie turystyczne

  • Przy wejściu na trasę mały, leśny, darmowy parking.
  • Przy trasie w dwóch miejsca stoły i ławy do siedzenia.

Dostępność sanitariatów

Brak toalet

Charakterystyka pasma górskiego

Rudawy Janowickie są pasmem górskim zajmującym nieco poniżej 90 km2 powierzchni, najwyższym szczytem jest Ostra Mała, wznosząca się 945 m n.p.m. Liczby te nie robią wrażenia, mimo tego pasmo to jest dobrze znane miłośnikom gór w całej Polsce. Powodem tej popularności jest bardzo duża ilość skał zbudowanych głównie z granitu, które doskonale nadają się do uprawiania wspinaczki skałkowej. Wspinacze znajdą tutaj wiele dobrze przygotowanych dróg o różnym stopniu trudności. Góry te popularne są również wśród turystów pieszych, jednak ruch koncentruje się głównie przy Kolorowych Jeziorkach, na szlaku ze schroniska Szwajcarka w kierunku Krzyżnej Góry i Sokolika oraz w okolicach Zamku Rogowiec. Z uwagi na różnorodne lasy porastające tutejsze zbocza – liściaste, mieszane i iglaste warto wybrać się tutaj jesienią, kiedy pokrywają się one szeroka paletą kolorów, typowych dla tej pory roku. Klimat jest tutaj łagodny, nagłe zmiany pogody raczej tutaj nie występują. Charakterystyczne są również jesienne mgły zalegające w dolinach, które można oglądać z licznych punktów widokowych. Cel naszej wędrówki, czyli Piec jest jedną z największych i najbardziej znanych wychodni skalnych w Rudawach Janowickich, po drugiej stronie drogi możemy podziwiać równie ciekawą formację o nazwie Skalny Most.

Galeria

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.