Image Alt

Masyw Śnieżnika

Międzygórze – Hala pod Śnieżnikiem

GPX na mapie


Stopień trudności:

Informacje o trasie:

Dystans

Suma podejść

501 m

Wymagania sprzętowe

Czas przejścia

Ok. 5h

Rodzaje nawierzchni

1, 2, 3

Wymaga asystenta

tak

Legenda

Rodzaje nawierzchni

ikonka cyfra 0

Asfalt, beton, betonowa kostka brukowa

ikona - informacja
ikonka cyfra 0

Asfalt, beton, betonowa kostka brukowa, bardzo równa i gładka nawierzchnia. Brak przeszkód, można przejechać zwykłym wózkiem inwalidzkim, wózkiem dziecięcym, łatwa do przebycia przez osoby niewidome/niedowidzące.

ikonka cyfra 1

Twarda, równa droga szutrowa lub podobna

ikonka informacja
Droga szuter

Twarda, równa droga szutrowa lub o innej nawierzchni. Brak przeszkód, można przejechać zwykłym wózkiem inwalidzkim, wózkiem dziecięcym, łatwa do przebycia przez osoby niewidome/niedowidzące.

ikonka cyfra 2

Droga równa, twarda, nieliczne utrudnienia

ikonka informacja
Droga zawierająca kamienie

Droga równa, twarde podłoże, jednak mogą wystąpić nieliczne utrudnienia: rynny odprowadzające wodę, odcinki o luźnym, grząskim podłożu, kałuże etc. Trasa do pokonania wózkiem inwalidzkim z przystawką terenową, droga nie powinna przysporzyć problemów również osobom niewidomym/niedowidzącym. Występują drobne kamienie o wielkości orzecha włoskiego..

ikonka cyfra 3

Droga trudna, (korzenie i inne nierówności)

ikonka informacja
droga zawierająca kamienie

Droga trudna, sporo utrudnień w postaci korzeni, podłużnych i poprzecznych nierówności, kamieni wielkości pięści lub na taką wysokość wystających z podłoża. Do pokonania wymagany jest wózek terenowy. Pokonanie trasy, ze względu na liczne utrudnienia może przysporzyć spore problemy osobom niewidomym/niedowidzącym oraz osobom samodzielnie poruszającym się z dysfunkcjami narządów ruchu i kręgosłupa.

ikonka cyfra 4

Trasa bardzo trudna, spore utrudnienia

ikonka informacja
Droga bardzo trudna

Trasa bardzo trudna, spore utrudnienia w postaci dużych kamieni, poprzecznych i podłużnych nierówności o głębokości większej niż 10 cm. Pokonanie trasy, tylko w wózku terenowym, wymaga sporego zaangażowania asystentów pchających wózek. Trudna do przejścia dla osób niewidomych/niedowidzących oraz osób samodzielnie poruszających się z dysfunkcjami narządów ruchu.

ikonka cyfra 5

Bardzo trudny, krótki odcinek trasy

ikonka informacja
Droga leśna

Bardzo trudny, krótki odcinek trasy, może wymagać przeniesienia wózka oraz uważnej i bardzo czujnej asysty osoby niewidomej/niedowidzącej oraz osoby samodzielnie poruszającej się z dysfunkcjami narządów ruchu.

Poziomy trudności

flaga - bardzo łatwa trasa

Bardzo łatwa trasa

flaga - łatwa trasa

Łatwa trasa

flaga - średnia trasa

Średnia trasa

flaga - trudna trasa

Trudna trasa

flaga - bardzo trudna trasa

Bardzo trudna trasa

Wymagania sprzętowe

iknona wózek inwalidzki

Wózek inwalidzki

flaga - Wózek inwalidzki z przystawką terenową

Wózek inwalidzki z przystawką terenową

flaga - Wózek terenowy

Wózek terenowy

bardzo trudny
wózek z przystawką terenową
Międzygórze - Hala pod Śnieżnikiem

Długość trasy to ok. 11 km (5,5 km w jedną stronę, powrót tym samym szlakiem).

Trasa oceniona jako trudna z uwagi na duże przewyższenia. Nawierzchnia pozwala na przejazd wózkiem z przystawką terenową, jednak możliwe jest to przy udziale osoby z dużym doświadczeniem jako górski asystent osoby poruszającej się na wózku.

Rodzaj nawierzchni

Trasa zróżnicowana, wędrówka prowadzi szeroką i dobrze ubitą drogą z nielicznymi kamieniami

wystającymi z drogi.

Gastronomia

Na Hali jest Schronisku pod Śnieżnikiem,w którym możemy zamówić ciepłe dania oraz zimne i ciepłe napoje.

Zagospodarowanie turystyczne

  • Darmowy parking w Międzygórzu, przy wejściu na szlak
  • Na parkingu duża wiata ze stołami i ławami do siedzenia z możliwością wjazdu wózkiem
  • Przy trasie stół i ławy do siedzenia.
  • Na Hali pod Śnieżnikiem schronisko turystyczne
  • Wiata i miejsce na ognisko przy schronisku

Dostępność sanitariatów

W Schronisku pod Śnieżnikiem można skorzystać z toalety, jednak nie jest ona przystosowana dla potrzeb OzN. Wjazd do schroniska wózkiem terenowym jest bardzo trudny z uwagi na wąskie drzwi i minimalną ilość miejsca w wiatrołapie, sytuację poprawia nieco brak schodów przy wejściu do obiektu.

Charakterystyka trasy

Masyw Śnieżnika jest najwyższym pasmem górskim Sudetów Zachodnich, najwyższym szczytem jest Śnieżnik o wysokości 1425 m n.p.m. Pasmo rozciąga się na długości ok. 30 km i szerokości 20 km. Z racji wysokości góry te charakteryzują się ostrym klimatem, zaliczanym do klimatu wysokogórskiego. W szczytowych partiach często spotykamy mgły oraz wiatr obniżający odczuwalną temperaturę powietrza. Śnieg może spaść już podczas wczesnej jesieni, a pokrywa śnieżna może utrzymywać się do późnej wiosny. Należy to wziąć uwagę podczas planowania wycieczek. Kilka aspektów tych gór wyróżnia je spośród innych pasm Sudetów. Masyw Śnieżnika należy do zlewisk trzech mórz: Morza Bałtyckiego, Morza Północnego oraz Morza Czarnego. To tutaj znajduje się Największa w Sudetach Jaskinia Niedźwiedzia. Wodospad Wilczki o wysokości 22 m. jest jednym z najwyższych w Sudetach.

Świat roślinny jest najbogatszy w Sudetach, ponieważ zbiegają się tutaj zasięgi występowania gatunków sudeckich, karpackich, alpejskich

Galeria

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.