Międzygórze – Hala pod Śnieżnikiem
Stopień trudności:
Informacje o trasie:
Dystans
Suma podejść
Wymagania sprzętowe
Czas przejścia
Rodzaje nawierzchni
Wymaga asystenta
Legenda
Rodzaje nawierzchni
Asfalt, beton, betonowa kostka brukowa
Asfalt, beton, betonowa kostka brukowa, bardzo równa i gładka nawierzchnia. Brak przeszkód, można przejechać zwykłym wózkiem inwalidzkim, wózkiem dziecięcym, łatwa do przebycia przez osoby niewidome/niedowidzące.
Twarda, równa droga szutrowa lub podobna
Twarda, równa droga szutrowa lub o innej nawierzchni. Brak przeszkód, można przejechać zwykłym wózkiem inwalidzkim, wózkiem dziecięcym, łatwa do przebycia przez osoby niewidome/niedowidzące.
Droga równa, twarda, nieliczne utrudnienia
Droga równa, twarde podłoże, jednak mogą wystąpić nieliczne utrudnienia: rynny odprowadzające wodę, odcinki o luźnym, grząskim podłożu, kałuże etc. Trasa do pokonania wózkiem inwalidzkim z przystawką terenową, droga nie powinna przysporzyć problemów również osobom niewidomym/niedowidzącym. Występują drobne kamienie o wielkości orzecha włoskiego..
Droga trudna, (korzenie i inne nierówności)
Droga trudna, sporo utrudnień w postaci korzeni, podłużnych i poprzecznych nierówności, kamieni wielkości pięści lub na taką wysokość wystających z podłoża. Do pokonania wymagany jest wózek terenowy. Pokonanie trasy, ze względu na liczne utrudnienia może przysporzyć spore problemy osobom niewidomym/niedowidzącym oraz osobom samodzielnie poruszającym się z dysfunkcjami narządów ruchu i kręgosłupa.
Trasa bardzo trudna, spore utrudnienia
Trasa bardzo trudna, spore utrudnienia w postaci dużych kamieni, poprzecznych i podłużnych nierówności o głębokości większej niż 10 cm. Pokonanie trasy, tylko w wózku terenowym, wymaga sporego zaangażowania asystentów pchających wózek. Trudna do przejścia dla osób niewidomych/niedowidzących oraz osób samodzielnie poruszających się z dysfunkcjami narządów ruchu.
Bardzo trudny, krótki odcinek trasy
Bardzo trudny, krótki odcinek trasy, może wymagać przeniesienia wózka oraz uważnej i bardzo czujnej asysty osoby niewidomej/niedowidzącej oraz osoby samodzielnie poruszającej się z dysfunkcjami narządów ruchu.
Poziomy trudności
Bardzo łatwa trasa
Łatwa trasa
Średnia trasa
Trudna trasa
Bardzo trudna trasa
Wymagania sprzętowe
Wózek inwalidzki
Wózek inwalidzki z przystawką terenową
Wózek terenowy
Długość trasy to ok. 11 km (5,5 km w jedną stronę, powrót tym samym szlakiem).
Trasa oceniona jako trudna z uwagi na duże przewyższenia. Nawierzchnia pozwala na przejazd wózkiem z przystawką terenową, jednak możliwe jest to przy udziale osoby z dużym doświadczeniem jako górski asystent osoby poruszającej się na wózku.
Rodzaj nawierzchni
Trasa zróżnicowana, wędrówka prowadzi szeroką i dobrze ubitą drogą z nielicznymi kamieniami
wystającymi z drogi.
Gastronomia
Na Hali jest Schronisku pod Śnieżnikiem,w którym możemy zamówić ciepłe dania oraz zimne i ciepłe napoje.
Zagospodarowanie turystyczne
- Darmowy parking w Międzygórzu, przy wejściu na szlak
- Na parkingu duża wiata ze stołami i ławami do siedzenia z możliwością wjazdu wózkiem
- Przy trasie stół i ławy do siedzenia.
- Na Hali pod Śnieżnikiem schronisko turystyczne
- Wiata i miejsce na ognisko przy schronisku
Dostępność sanitariatów
W Schronisku pod Śnieżnikiem można skorzystać z toalety, jednak nie jest ona przystosowana dla potrzeb OzN. Wjazd do schroniska wózkiem terenowym jest bardzo trudny z uwagi na wąskie drzwi i minimalną ilość miejsca w wiatrołapie, sytuację poprawia nieco brak schodów przy wejściu do obiektu.
Charakterystyka trasy
Masyw Śnieżnika jest najwyższym pasmem górskim Sudetów Zachodnich, najwyższym szczytem jest Śnieżnik o wysokości 1425 m n.p.m. Pasmo rozciąga się na długości ok. 30 km i szerokości 20 km. Z racji wysokości góry te charakteryzują się ostrym klimatem, zaliczanym do klimatu wysokogórskiego. W szczytowych partiach często spotykamy mgły oraz wiatr obniżający odczuwalną temperaturę powietrza. Śnieg może spaść już podczas wczesnej jesieni, a pokrywa śnieżna może utrzymywać się do późnej wiosny. Należy to wziąć uwagę podczas planowania wycieczek. Kilka aspektów tych gór wyróżnia je spośród innych pasm Sudetów. Masyw Śnieżnika należy do zlewisk trzech mórz: Morza Bałtyckiego, Morza Północnego oraz Morza Czarnego. To tutaj znajduje się Największa w Sudetach Jaskinia Niedźwiedzia. Wodospad Wilczki o wysokości 22 m. jest jednym z najwyższych w Sudetach.
Świat roślinny jest najbogatszy w Sudetach, ponieważ zbiegają się tutaj zasięgi występowania gatunków sudeckich, karpackich, alpejskich