Image Alt

Góry Bystrzyckie

Przełęcz Spalona- Jagodna

GPX na mapie


Stopień trudności:

Informacje o trasie:

Dystans

Suma podejść

217 m

Wymagania sprzętowe

Czas przejścia

Ok. 3h

Rodzaje nawierzchni

1, 2

Wymaga asystenta

tak

Legenda

Rodzaje nawierzchni

ikonka cyfra 0

Asfalt, beton, betonowa kostka brukowa

ikona - informacja
ikonka cyfra 0

Asfalt, beton, betonowa kostka brukowa, bardzo równa i gładka nawierzchnia. Brak przeszkód, można przejechać zwykłym wózkiem inwalidzkim, wózkiem dziecięcym, łatwa do przebycia przez osoby niewidome/niedowidzące.

ikonka cyfra 1

Twarda, równa droga szutrowa lub podobna

ikonka informacja
Droga szuter

Twarda, równa droga szutrowa lub o innej nawierzchni. Brak przeszkód, można przejechać zwykłym wózkiem inwalidzkim, wózkiem dziecięcym, łatwa do przebycia przez osoby niewidome/niedowidzące.

ikonka cyfra 2

Droga równa, twarda, nieliczne utrudnienia

ikonka informacja
Droga zawierająca kamienie

Droga równa, twarde podłoże, jednak mogą wystąpić nieliczne utrudnienia: rynny odprowadzające wodę, odcinki o luźnym, grząskim podłożu, kałuże etc. Trasa do pokonania wózkiem inwalidzkim z przystawką terenową, droga nie powinna przysporzyć problemów również osobom niewidomym/niedowidzącym. Występują drobne kamienie o wielkości orzecha włoskiego..

ikonka cyfra 3

Droga trudna, (korzenie i inne nierówności)

ikonka informacja
droga zawierająca kamienie

Droga trudna, sporo utrudnień w postaci korzeni, podłużnych i poprzecznych nierówności, kamieni wielkości pięści lub na taką wysokość wystających z podłoża. Do pokonania wymagany jest wózek terenowy. Pokonanie trasy, ze względu na liczne utrudnienia może przysporzyć spore problemy osobom niewidomym/niedowidzącym oraz osobom samodzielnie poruszającym się z dysfunkcjami narządów ruchu i kręgosłupa.

ikonka cyfra 4

Trasa bardzo trudna, spore utrudnienia

ikonka informacja
Droga bardzo trudna

Trasa bardzo trudna, spore utrudnienia w postaci dużych kamieni, poprzecznych i podłużnych nierówności o głębokości większej niż 10 cm. Pokonanie trasy, tylko w wózku terenowym, wymaga sporego zaangażowania asystentów pchających wózek. Trudna do przejścia dla osób niewidomych/niedowidzących oraz osób samodzielnie poruszających się z dysfunkcjami narządów ruchu.

ikonka cyfra 5

Bardzo trudny, krótki odcinek trasy

ikonka informacja
Droga leśna

Bardzo trudny, krótki odcinek trasy, może wymagać przeniesienia wózka oraz uważnej i bardzo czujnej asysty osoby niewidomej/niedowidzącej oraz osoby samodzielnie poruszającej się z dysfunkcjami narządów ruchu.

Poziomy trudności

flaga - bardzo łatwa trasa

Bardzo łatwa trasa

flaga - łatwa trasa

Łatwa trasa

flaga - średnia trasa

Średnia trasa

flaga - trudna trasa

Trudna trasa

flaga - bardzo trudna trasa

Bardzo trudna trasa

Wymagania sprzętowe

iknona wózek inwalidzki

Wózek inwalidzki

flaga - Wózek inwalidzki z przystawką terenową

Wózek inwalidzki z przystawką terenową

flaga - Wózek terenowy

Wózek terenowy

łatwy
wózek z przystawką terenową
Przełęcz Spalona- Jagodna

Wędrówkę zaczynamy z parkingu przy schronisku Jagodna, które posiada identyczną nazwę, jak cel naszej wycieczki. Stąd poruszając się niebieskim szlakiem dotrzemy na Jagodną.

Trasa w całości prowadzi przez las, jednak jest bardzo dobrze nasłoneczniona, ponieważ po obu stronach drogi są szerokie, bezdrzewne pobocza.

Rodzaj nawierzchni

Trasa prowadzi szeroką drogą i jedyne utrudnienia to poprzeczne rynny odprowadzające wodę deszczową. Nawierzchnia jest twarda i równa, również po deszczu.

Gastronomia

W schronisku Jagodna możemy skorzystać z dobrze zaopatrzonego bufetu serwującego dania obiadowe oraz zimne i ciepłe napoje.

Zagospodarowanie turystyczne

  •         Schronisko turystyczne Jagodna na przełęczy Spalona
  •         Przy schronisku Jagodna – miejsce na ognisko oraz stoły i ławy do siedzenia, dwa darmowe parkingi, możliwość rozbicia namiotu
  •         Stół i ławy do siedzenia mniej więcej w połowie trasy na szczyt
  •         Mała wiata turystyczna, bez możliwości wjazdu wózkiem, na szczycie Jagodnej
  •         Wieża widokowa na szczycie
  •  

Dostępność sanitariatów

Z toalet możemy skorzystać w schronisku Jagodna, nie są one przystosowane dla potrzeb OzN, jednak wjazd do obiektu jest płaski, więc nie napotkamy tutaj utrudnień.

Charakterystyka obszaru

Góry Bystrzyckie –„mało urozmaicone, słabo zaludnione, z kiepską baza turystyczną” – często takie określenia pojawiają się w opisach tego miejsca. Hasła te mogą wydawać się antyreklamą tego regionu. Jeśli jednak chcecie wypocząć z dala od zgiełku popularnych szlaków turystycznych, pospacerować łatwymi ścieżkami wśród gęsto rosnących tutaj lasów, to miejsce jest idealne do takich właśnie aktywności. Pasmo charakteryzuje się płaskimi wierzchołkami i łagodnymi zboczami. Najwyższym szczytem jest Sasanka o wysokości 977 m n.p.m., usytuowana w masywie Jagodnej. Przełęcz Spalona dzieli  Góry Bystrzyckie na dwie części, położona jest na wysokości 811 m n.p.m., podczas gdy oprócz Sasanki i Jagodnej wszystkie szczyty osiągają mniej niż 900 m n.p.m. Daje to obraz małych przewyższeń i czyni te góry idealnymi do nieforsownych spacerów z wózkiem, lub dla osób o nienajlepszej kondycji.

Galeria

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.