Image Alt

Góry Izerskie

Polana Jakuszycka – Kobyla Łąka

GPX na mapie


Stopień trudności:

Informacje o trasie:

Dystans

Suma podejść

153 m

Wymagania sprzętowe

Czas przejścia

Ok. 4h

Rodzaje nawierzchni

1, 2

Wymaga asystenta

tak

Legenda

Rodzaje nawierzchni

ikonka cyfra 0

Asfalt, beton, betonowa kostka brukowa

ikona - informacja
ikonka cyfra 0

Asfalt, beton, betonowa kostka brukowa, bardzo równa i gładka nawierzchnia. Brak przeszkód, można przejechać zwykłym wózkiem inwalidzkim, wózkiem dziecięcym, łatwa do przebycia przez osoby niewidome/niedowidzące.

ikonka cyfra 1

Twarda, równa droga szutrowa lub podobna

ikonka informacja
Droga szuter

Twarda, równa droga szutrowa lub o innej nawierzchni. Brak przeszkód, można przejechać zwykłym wózkiem inwalidzkim, wózkiem dziecięcym, łatwa do przebycia przez osoby niewidome/niedowidzące.

ikonka cyfra 2

Droga równa, twarda, nieliczne utrudnienia

ikonka informacja
Droga zawierająca kamienie

Droga równa, twarde podłoże, jednak mogą wystąpić nieliczne utrudnienia: rynny odprowadzające wodę, odcinki o luźnym, grząskim podłożu, kałuże etc. Trasa do pokonania wózkiem inwalidzkim z przystawką terenową, droga nie powinna przysporzyć problemów również osobom niewidomym/niedowidzącym. Występują drobne kamienie o wielkości orzecha włoskiego..

ikonka cyfra 3

Droga trudna, (korzenie i inne nierówności)

ikonka informacja
droga zawierająca kamienie

Droga trudna, sporo utrudnień w postaci korzeni, podłużnych i poprzecznych nierówności, kamieni wielkości pięści lub na taką wysokość wystających z podłoża. Do pokonania wymagany jest wózek terenowy. Pokonanie trasy, ze względu na liczne utrudnienia może przysporzyć spore problemy osobom niewidomym/niedowidzącym oraz osobom samodzielnie poruszającym się z dysfunkcjami narządów ruchu i kręgosłupa.

ikonka cyfra 4

Trasa bardzo trudna, spore utrudnienia

ikonka informacja
Droga bardzo trudna

Trasa bardzo trudna, spore utrudnienia w postaci dużych kamieni, poprzecznych i podłużnych nierówności o głębokości większej niż 10 cm. Pokonanie trasy, tylko w wózku terenowym, wymaga sporego zaangażowania asystentów pchających wózek. Trudna do przejścia dla osób niewidomych/niedowidzących oraz osób samodzielnie poruszających się z dysfunkcjami narządów ruchu.

ikonka cyfra 5

Bardzo trudny, krótki odcinek trasy

ikonka informacja
Droga leśna

Bardzo trudny, krótki odcinek trasy, może wymagać przeniesienia wózka oraz uważnej i bardzo czujnej asysty osoby niewidomej/niedowidzącej oraz osoby samodzielnie poruszającej się z dysfunkcjami narządów ruchu.

Poziomy trudności

flaga - bardzo łatwa trasa

Bardzo łatwa trasa

flaga - łatwa trasa

Łatwa trasa

flaga - średnia trasa

Średnia trasa

flaga - trudna trasa

Trudna trasa

flaga - bardzo trudna trasa

Bardzo trudna trasa

Wymagania sprzętowe

iknona wózek inwalidzki

Wózek inwalidzki

flaga - Wózek inwalidzki z przystawką terenową

Wózek inwalidzki z przystawką terenową

flaga - Wózek terenowy

Wózek terenowy

łatwy
wózek z przystawką terenową
Polana Jakuszycka - Kobyla Łąka2

Długość trasy to ok. 15 km (7,5 km w jedną stronę, powrót tym samym szlakiem). Droga z Jakuszyc do schroniska Orle nie przedstawia żadnych trudności i można ją pokonać zwykłym wózkiem inwalidzkim. Trasa od Jakuszyc do Rozdroża pod Działem Izerskim prowadzi żółtym szlakiem pieszym, a następnie od rozdroża do schroniska Orle szlakiem pieszym koloru zielonego. Droga jest dobrze nasłoneczniona, ale w wielu miejscach może schronić się w cieniu drzew na poboczu drogi. Podczas weekendu oraz w dni wolne od pracy panuje tutaj spory ruch turystyczny pieszy i rowerowy, należy więc spacerować poboczem drogi.

Trasa jest  bardzo łatwa na odcinku Jakuszyce – schronisko Orle. Wędrówkę można zakończyć przy tym schronisku, wtedy długość trasy wyniesie 9,4 km w obie strony.

Trasę od schroniska Orle w kierunku Kobylej Łąki, należy pokonywać wózkiem z przystawką terenową. Pokonanie tej części zwykłym wózkiem inwalidzkim jest możliwe tylko przy pomocy silnego i doświadczonego asystenta.

Rodzaj nawierzchni

Z Jakuszyc do schroniska Orle spacerujemy drogą o nawierzchni asfaltowej. Od schroniska Orle w kierunku Kobylej Łąki charakter nawierzchni ulega zmianie. Na tym odcinku jest to droga szutrowa z kamieniami i kałużami.

Gastronomia

W Jakuszycach znajdują się 2 restauracje. W Dolnośląskim Centrum Sportu również możemy skorzystać z gastronomii. W schronisku Orle możemy zamówić dania obiadowe oraz ciepłe i zimne napoje. Podczas sezonu letniego, przy schronisku, na zewnątrz funkcjonuje grill, gdzie możemy zamówić potrawy z rusztu oraz zimne napoje.

Zagospodarowanie turystyczne

  •         Parking płatny w Jakuszycach.
  •         Dolnośląskie Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej
  •         Wiata turystyczna na Rozdrożu pod Działem Izerskim
  •         Schronisko turystyczne Orle
  •         Przy schronisku Orle – miejsce na ognisko, stoły i ławy do siedzenia, możliwość rozbicia namiotu
  •         Wiata turystyczna na Kobylej Łące

Dostępność sanitariatów

W Dolnośląskim Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej możemy skorzystać na toalet przystosowanych dla OzN. W schronisku Orle również znajdują się toalety, jednak nie są one przystosowane, ponadto wstęp do schroniska jest utrudniony z uwagi na schody przy wejściu do obiektu.

Charakterystyka obszaru

Góry Izerskie to niezbyt wysokie pasmo o łagodnych wierzchowinach. Najwyższy szczyt po polskiej stronie to Grzbiet Kamienicki (Kamienica) wznoszący się 974 m n.p.m. Wiele szlaków turystycznych prowadzi po płaskim terenie, co sprzyja długim, niezbyt forsownym wędrówkom. Mimo niewielkiej wysokości, góry te charakteryzują się bardzo mroźnym klimatem. Gruba pokrywa śnieżna może zalegać tutaj od października do maja. Hala Izerska uważana jest za polski biegun zimna, w 1996 roku w lecie zanotowano tutaj temperaturę -5,5 °C, pomiar był robiony dwa metry powyżej gruntu. Przygruntowe przymrozki nie są niczym zaskakującym nawet w lecie. Obszar ten jest również bardzo deszczowy, z roczną sumą opadów rzędu 1500 mm. Mimo ostrych warunków pogodowych Góry izerskie przyciągają turystów z całej Polski, na co niewątpliwie wpływ ma ich dzika natura. Najczęstszym celem wędrówek jest Izerska Hala z rozległymi Torfowiskami oraz Stóg Izerski, na który można wjechać kolejką gondolową. W Górach Izerskich istnieją dwa rezerwaty przyrody: Torfowiska Doliny Izery oraz Krokusy w Górzyńcu. Z uwagi na brak zanieczyszczenia światłem Izerska Hala oraz teren wokół schroniska Orle doskonale nadaje się do obserwacji nocnego nieba. 4 listopada 2009 roku na tym terenie powołano Izerski Park Ciemnego Nieba jako pierwszy w Polsce i Czechach oraz pierwszy na świecie transgraniczny park ciemnego nieba.

 

Galeria

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.