Image Alt

Góry Sowie

Przełęcz Jugowska – Kozie Siodło

GPX na mapie


Stopień trudności:

Informacje o trasie:

Dystans

Suma podejść

114 m

Wymagania sprzętowe

Czas przejścia

Ok. 2h

Rodzaje nawierzchni

1, 2

Wymaga asystenta

tak

Legenda

Rodzaje nawierzchni

ikonka cyfra 0

Asfalt, beton, betonowa kostka brukowa

ikona - informacja
ikonka cyfra 0

Asfalt, beton, betonowa kostka brukowa, bardzo równa i gładka nawierzchnia. Brak przeszkód, można przejechać zwykłym wózkiem inwalidzkim, wózkiem dziecięcym, łatwa do przebycia przez osoby niewidome/niedowidzące.

ikonka cyfra 1

Twarda, równa droga szutrowa lub podobna

ikonka informacja
Droga szuter

Twarda, równa droga szutrowa lub o innej nawierzchni. Brak przeszkód, można przejechać zwykłym wózkiem inwalidzkim, wózkiem dziecięcym, łatwa do przebycia przez osoby niewidome/niedowidzące.

ikonka cyfra 2

Droga równa, twarda, nieliczne utrudnienia

ikonka informacja
Droga zawierająca kamienie

Droga równa, twarde podłoże, jednak mogą wystąpić nieliczne utrudnienia: rynny odprowadzające wodę, odcinki o luźnym, grząskim podłożu, kałuże etc. Trasa do pokonania wózkiem inwalidzkim z przystawką terenową, droga nie powinna przysporzyć problemów również osobom niewidomym/niedowidzącym. Występują drobne kamienie o wielkości orzecha włoskiego..

ikonka cyfra 3

Droga trudna, (korzenie i inne nierówności)

ikonka informacja
droga zawierająca kamienie

Droga trudna, sporo utrudnień w postaci korzeni, podłużnych i poprzecznych nierówności, kamieni wielkości pięści lub na taką wysokość wystających z podłoża. Do pokonania wymagany jest wózek terenowy. Pokonanie trasy, ze względu na liczne utrudnienia może przysporzyć spore problemy osobom niewidomym/niedowidzącym oraz osobom samodzielnie poruszającym się z dysfunkcjami narządów ruchu i kręgosłupa.

ikonka cyfra 4

Trasa bardzo trudna, spore utrudnienia

ikonka informacja
Droga bardzo trudna

Trasa bardzo trudna, spore utrudnienia w postaci dużych kamieni, poprzecznych i podłużnych nierówności o głębokości większej niż 10 cm. Pokonanie trasy, tylko w wózku terenowym, wymaga sporego zaangażowania asystentów pchających wózek. Trudna do przejścia dla osób niewidomych/niedowidzących oraz osób samodzielnie poruszających się z dysfunkcjami narządów ruchu.

ikonka cyfra 5

Bardzo trudny, krótki odcinek trasy

ikonka informacja
Droga leśna

Bardzo trudny, krótki odcinek trasy, może wymagać przeniesienia wózka oraz uważnej i bardzo czujnej asysty osoby niewidomej/niedowidzącej oraz osoby samodzielnie poruszającej się z dysfunkcjami narządów ruchu.

Poziomy trudności

flaga - bardzo łatwa trasa

Bardzo łatwa trasa

flaga - łatwa trasa

Łatwa trasa

flaga - średnia trasa

Średnia trasa

flaga - trudna trasa

Trudna trasa

flaga - bardzo trudna trasa

Bardzo trudna trasa

Wymagania sprzętowe

iknona wózek inwalidzki

Wózek inwalidzki

flaga - Wózek inwalidzki z przystawką terenową

Wózek inwalidzki z przystawką terenową

flaga - Wózek terenowy

Wózek terenowy

bardzo łatwy
wózek z przystawką terenową
Przełęcz Jugowska - Kozie Siodło

Długość trasy to ok. 4,6 km (2,3 km w jedną stronę, powrót tym samym szlakiem). Droga biegnie żółtym szlakiem pieszym, w kierunku nieczynnego schroniska Sowa i trawersuje północno-wschodnie zbocza, w związku z czym, w godzinach popołudniowych pada tutaj cień, a poza sezonem letnim chłód będzie odczuwalny szybciej niż po drugiej stronie masywu.

Rodzaj nawierzchni

Trasa prowadzi szeroką drogą o nawierzchni szutrowej, podłoże jest dobrze ubite i również po deszczu pokonanie trasy nie powinno stanowić problemu. Nieliczne przeszkody w postaci kałuż i poprzecznych kanałów odprowadzających wodę deszczową.

Gastronomia

Bar Jugówka, obiekt nie jest przystosowany.

Zagospodarowanie turystyczne

  • Miejsce na ognisko ze stołami i ławami do siedzenia na Przełęczy Jugowskiej.
  • Wiata bez możliwości wjazdu wózkiem i miejsce na ognisko na Przełęczy Kozie Siodło.
  • Platforma widokowa z widokiem na Ślężę, bez możliwości wjazdu wózkiem.
  • Parking darmowy na poboczu drogi przecinającej przełęcz.
  • Parking płatny przy barze Jugówka.

Dostępność sanitariatów

Brak, w barze Jugówka znajduje się mała toaleta, do której można wjechać wózkiem inwalidzkim, jednak jest to bardzo utrudnione, z uwagi na małą ilość miejsca.

Charakterystyka pasma górskiego

Znajdujemy się w Górach Sowich, które, biorąc pod uwagę wiek skał, z jakich są zbudowane, należą do najstarszych w Europie. Najwyższy szczyt tego pasma, Wielka Sowa, wznosi się na 1015 m n.p.m., pozostałe wierzchołki mają wysokość od 600 do 980 m n.p.m. Pasmo to posiada wydłużony kształt, rozciąga się na długości 26 km i zajmuje powierzchnię ok. 200 km2. Góry, z wyjątkiem polan, przełęczy i partii szczytowych, niemal całkowicie porasta bór świerkowy. Znajduje się tutaj sporo dróg przeciwpożarowych i technicznych, które dobrze nadają się do spokojnych wypraw z wózkiem. Punkty widokowe dostępne dla osób poruszających się na wózku znajdują się głównie na przełęczach i w miejscach intensywnej wycinki lasu.

Galeria

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.