Image Alt

Góry Stołowe

Batorówek- Karłów (ścieżka Kręgielny Trakt)

GPX na mapie


Stopień trudności:

Informacje o trasie:

Dystans

Suma podejść

282 m

Wymagania sprzętowe

Czas przejścia

Ok. 5h

Rodzaje nawierzchni

0, 1

Wymaga asystenta

tak

Legenda

Rodzaje nawierzchni

ikonka cyfra 0

Asfalt, beton, betonowa kostka brukowa

ikona - informacja
ikonka cyfra 0

Asfalt, beton, betonowa kostka brukowa, bardzo równa i gładka nawierzchnia. Brak przeszkód, można przejechać zwykłym wózkiem inwalidzkim, wózkiem dziecięcym, łatwa do przebycia przez osoby niewidome/niedowidzące.

ikonka cyfra 1

Twarda, równa droga szutrowa lub podobna

ikonka informacja
Droga szuter

Twarda, równa droga szutrowa lub o innej nawierzchni. Brak przeszkód, można przejechać zwykłym wózkiem inwalidzkim, wózkiem dziecięcym, łatwa do przebycia przez osoby niewidome/niedowidzące.

ikonka cyfra 2

Droga równa, twarda, nieliczne utrudnienia

ikonka informacja
Droga zawierająca kamienie

Droga równa, twarde podłoże, jednak mogą wystąpić nieliczne utrudnienia: rynny odprowadzające wodę, odcinki o luźnym, grząskim podłożu, kałuże etc. Trasa do pokonania wózkiem inwalidzkim z przystawką terenową, droga nie powinna przysporzyć problemów również osobom niewidomym/niedowidzącym. Występują drobne kamienie o wielkości orzecha włoskiego..

ikonka cyfra 3

Droga trudna, (korzenie i inne nierówności)

ikonka informacja
droga zawierająca kamienie

Droga trudna, sporo utrudnień w postaci korzeni, podłużnych i poprzecznych nierówności, kamieni wielkości pięści lub na taką wysokość wystających z podłoża. Do pokonania wymagany jest wózek terenowy. Pokonanie trasy, ze względu na liczne utrudnienia może przysporzyć spore problemy osobom niewidomym/niedowidzącym oraz osobom samodzielnie poruszającym się z dysfunkcjami narządów ruchu i kręgosłupa.

ikonka cyfra 4

Trasa bardzo trudna, spore utrudnienia

ikonka informacja
Droga bardzo trudna

Trasa bardzo trudna, spore utrudnienia w postaci dużych kamieni, poprzecznych i podłużnych nierówności o głębokości większej niż 10 cm. Pokonanie trasy, tylko w wózku terenowym, wymaga sporego zaangażowania asystentów pchających wózek. Trudna do przejścia dla osób niewidomych/niedowidzących oraz osób samodzielnie poruszających się z dysfunkcjami narządów ruchu.

ikonka cyfra 5

Bardzo trudny, krótki odcinek trasy

ikonka informacja
Droga leśna

Bardzo trudny, krótki odcinek trasy, może wymagać przeniesienia wózka oraz uważnej i bardzo czujnej asysty osoby niewidomej/niedowidzącej oraz osoby samodzielnie poruszającej się z dysfunkcjami narządów ruchu.

Poziomy trudności

flaga - bardzo łatwa trasa

Bardzo łatwa trasa

flaga - łatwa trasa

Łatwa trasa

flaga - średnia trasa

Średnia trasa

flaga - trudna trasa

Trudna trasa

flaga - bardzo trudna trasa

Bardzo trudna trasa

Wymagania sprzętowe

iknona wózek inwalidzki

Wózek inwalidzki

flaga - Wózek inwalidzki z przystawką terenową

Wózek inwalidzki z przystawką terenową

flaga - Wózek terenowy

Wózek terenowy

bardzo łatwy
zwykły wózek inwalidzki
Batorówek- Karłów (ścieżka Kręgielny Trakt)

Początkowe 900 metrów trasy biegnie asfaltową drogą publiczną o małym ruchu samochodowym. Po wkroczeniu do lasu trasa pokrywa się ze szlakiem rowerowym ER2 i w tej części biegnie szeroką, dobrze ubitą drogą o równej nawierzchni. Trasą bez problemu można poruszać się zwykłym wózkiem inwalidzkim, wózkiem spacerowym etc. Podczas wędrówki nie spotkamy utrudnień technicznych, przewyższenia na trasie również są niewielkie. Jedynym utrudnieniem może być długość trasy, zwłaszcza dla osób bez odpowiedniej kondycji.  

Wędrówkę można skrócić. Dobrą i krótszą opcją jest dojście do małej zapory na Czerwonej Wodzie i stąd powrót – tym samym szlakiem na parking lub biegnącym równolegle Praskim Traktem. Odległość z parkingu do stawu wynosi 5,7 km.

Rodzaj nawierzchni

Droga została specjalnie przygotowana dla potrzeb osób poruszających się na wózkach. W całości wyłożona jest równą kostką, dodatkowo po jednej stronie drogi wykonano równy pas o szerokości około 1 metra, o dobrze ubitej nawierzchni szutrowej.

Gastronomia

Liczne punkty gastronomiczne oraz sklep spożywczy w Karłowie.

Zagospodarowanie turystyczne

  • Darmowy parking “Skalne Grzyby” w Batorówku
  • Wiata z możliwością wjazdu wózkiem zwykłym, lub aktywnym i miejsce na ognisko na parkingu Skalne Grzyby w Batorówku
  • W Karłowie stragany z pamiątkami, przystanek autobusowy, parkingi płatne, park dinozaurów
  • Duża wiata turystyczna z możliwością wjazdu wózkiem przy zaporze na Czerwone Wodzie

Dostępność sanitariatów

Toalety dostępne są tylko w Karłowie w punktach gastronomicznych. Nie są przystosowane dla OzN.

Charakterystyka obszaru

Znajdujemy się w Górach Stołowych, które zostały wypiętrzone ok 30 milionów lat temu z górnokredowych piaskowców. Podczas wypiętrzania powierzchnia nie przemieściła się w płaszczyźnie poziomej, więc góry te są płaskie jak stół, stąd ich nazwa. To jedne z niewielu w Europie gór płytowych. Doskonale widać to z Karłowa, skąd widzimy rozległe, całkowicie płaskie góry o stromych ścianach. Najwyższy szczyt pasma to Szczeliniec Wielki o wysokości 919 m n.p.m. Zaproponowana trasa biegnie Kręgielnym Traktem, który stanowił niegdyś strategiczny szlak komunikacyjny i handlowy łączący Śląsk (Ziemię Kłodzką) z Czechami. Znaczenie tej drogi zmalało w drugiej połowie XIX wieku, po wybudowaniu Szosy Stu Zakrętów. W 2019 roku droga została zamknięta. Obecnie, po całkowitej przebudowie jest to bardzo przyjemny i łatwy szlak pieszo-rowerowy. Do dziś przy drodze można zauważyć kamienie milowe oznaczające przebieg oraz odległość tego starego traktu. Pierwotnie teren ten pokrywały torfowiska, następnie był intensywnie osuszany i został tu posadzony sztuczny las, w celu pozyskania drewna na potrzeby huty szkła. Pozostałości torfowisk możemy oglądać na Niknącej Łące.

Galeria

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.