Image Alt

Rudawy Janowickie

Dolina Baryczy Stawy Milickie – Ruda Sułowska

GPX na mapie


Stopień trudności:

Informacje o trasie:

Dystans

Suma podejść

Wymagania sprzętowe

Czas przejścia

Ok. 2h

Rodzaje nawierzchni

0, 1

Wymaga asystenta

tak

Legenda

Rodzaje nawierzchni

ikonka cyfra 0

Asfalt, beton, betonowa kostka brukowa

ikona - informacja
ikonka cyfra 0

Asfalt, beton, betonowa kostka brukowa, bardzo równa i gładka nawierzchnia. Brak przeszkód, można przejechać zwykłym wózkiem inwalidzkim, wózkiem dziecięcym, łatwa do przebycia przez osoby niewidome/niedowidzące.

ikonka cyfra 1

Twarda, równa droga szutrowa lub podobna

ikonka informacja
Droga szuter

Twarda, równa droga szutrowa lub o innej nawierzchni. Brak przeszkód, można przejechać zwykłym wózkiem inwalidzkim, wózkiem dziecięcym, łatwa do przebycia przez osoby niewidome/niedowidzące.

ikonka cyfra 2

Droga równa, twarda, nieliczne utrudnienia

ikonka informacja
Droga zawierająca kamienie

Droga równa, twarde podłoże, jednak mogą wystąpić nieliczne utrudnienia: rynny odprowadzające wodę, odcinki o luźnym, grząskim podłożu, kałuże etc. Trasa do pokonania wózkiem inwalidzkim z przystawką terenową, droga nie powinna przysporzyć problemów również osobom niewidomym/niedowidzącym. Występują drobne kamienie o wielkości orzecha włoskiego..

ikonka cyfra 3

Droga trudna, (korzenie i inne nierówności)

ikonka informacja
droga zawierająca kamienie

Droga trudna, sporo utrudnień w postaci korzeni, podłużnych i poprzecznych nierówności, kamieni wielkości pięści lub na taką wysokość wystających z podłoża. Do pokonania wymagany jest wózek terenowy. Pokonanie trasy, ze względu na liczne utrudnienia może przysporzyć spore problemy osobom niewidomym/niedowidzącym oraz osobom samodzielnie poruszającym się z dysfunkcjami narządów ruchu i kręgosłupa.

ikonka cyfra 4

Trasa bardzo trudna, spore utrudnienia

ikonka informacja
Droga bardzo trudna

Trasa bardzo trudna, spore utrudnienia w postaci dużych kamieni, poprzecznych i podłużnych nierówności o głębokości większej niż 10 cm. Pokonanie trasy, tylko w wózku terenowym, wymaga sporego zaangażowania asystentów pchających wózek. Trudna do przejścia dla osób niewidomych/niedowidzących oraz osób samodzielnie poruszających się z dysfunkcjami narządów ruchu.

ikonka cyfra 5

Bardzo trudny, krótki odcinek trasy

ikonka informacja
Droga leśna

Bardzo trudny, krótki odcinek trasy, może wymagać przeniesienia wózka oraz uważnej i bardzo czujnej asysty osoby niewidomej/niedowidzącej oraz osoby samodzielnie poruszającej się z dysfunkcjami narządów ruchu.

Poziomy trudności

flaga - bardzo łatwa trasa

Bardzo łatwa trasa

flaga - łatwa trasa

Łatwa trasa

flaga - średnia trasa

Średnia trasa

flaga - trudna trasa

Trudna trasa

flaga - bardzo trudna trasa

Bardzo trudna trasa

Wymagania sprzętowe

iknona wózek inwalidzki

Wózek inwalidzki

flaga - Wózek inwalidzki z przystawką terenową

Wózek inwalidzki z przystawką terenową

flaga - Wózek terenowy

Wózek terenowy

łatwy
wózek z przystawką terenową
Dolina Baryczy Stawy Milickie - Ruda Sułowska

Wędrówka odbywa się płaską drogą wokół stawów Trześniówka i ma charakter przyrodniczy. W kilku miejscach napotkamy piaszczyste podłoże, które wymaga większego wysiłku od asystenta pchającego wózek, czasami możemy natrafić na wysoka trawę rosnąca na środkowym paśmie drogi, którą się poruszamy, jednak utrudnienia te są niewielkie i występują sporadycznie. Trasę można pokonać wózkiem z przystawką terenową.

Rodzaj nawierzchni

Wędrówka prowadzi równymi i dobrze ubitymi drogami. Na niektórych odcinka utrudnienie może stanowić grząski piasek.

Gastronomia

Obok parkingu znajduje się Gospoda 8 Ryb

Zagospodarowanie turystyczne

  • Darmowy parking na poboczu drogi przy hotelu Naturum.
  • Przy drodze znajdują się tablice informacyjne z opisem flory i fauny

Dostępność sanitariatów

Toalety przystosowane dla potrzeb OzN w hotelu Naturum.

Charakterystyka trasy

Stawy Milickie są wyjątkowym na
skalę europejską kompleksem stawów hodowlanych o powierzchni 77 km2. Stanowią największy w Europie ośrodek hodowli karpia. Stanowią również bardzo ważny ośrodek ornitologiczny, odnotowano tutaj 276 gatunków ptaków, z czego 166 gatunków posiada tu swoje tereny lęgowe. Kompleks został założony przez Cystersów już w XIII wieku, obecnie część stawów jest zarośnięta, a urządzenia hydrotechnicznie są częściowo zdewastowane. Jednak nadal możemy podziwiać stawy, groble, jazy i przepusty powstałe wiele wieków wstecz. Niewątpliwe walory przyrodnicze oraz zabytkowy charakter miejsca wpłynęły na utworzenie w 1963 roku rezerwatu Stawy Milickie. Obszar ten objęty został ochroną w ramach Konwencji Ramsarskiej, w 1995 roku został wpisany na listę Living Lakes. Stawy Milickie bardzo dobrze nadają się na wędrówki po płaskim terenie, jest wiele dróg i ścieżek edukacyjnych, nadających się na przejazd wózkiem. Tereny bardzo wartościowe objęte są szczególną ochroną i wstęp na nie jest możliwy tylko z przewodnikiem. Będąc w Rudzie Sułowskiej warto wybrać się na taki właśnie spacer z przewodnikiem, groblą pomiędzy stawami Mewa Duża i Mewa Mała.

Galeria

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.