Image Alt

Dolina Baryczy

Wzgórza Łomnickie Sosnówka – Zamek Ks Henryka

GPX na mapie


Stopień trudności:

Informacje o trasie:

Dystans

Suma podejść

111 m

Wymagania sprzętowe

Czas przejścia

Ok. 1,5h

Rodzaje nawierzchni

0, 1, 2, 3

Wymaga asystenta

tak

Legenda

Rodzaje nawierzchni

ikonka cyfra 0

Asfalt, beton, betonowa kostka brukowa

ikona - informacja
ikonka cyfra 0

Asfalt, beton, betonowa kostka brukowa, bardzo równa i gładka nawierzchnia. Brak przeszkód, można przejechać zwykłym wózkiem inwalidzkim, wózkiem dziecięcym, łatwa do przebycia przez osoby niewidome/niedowidzące.

ikonka cyfra 1

Twarda, równa droga szutrowa lub podobna

ikonka informacja
Droga szuter

Twarda, równa droga szutrowa lub o innej nawierzchni. Brak przeszkód, można przejechać zwykłym wózkiem inwalidzkim, wózkiem dziecięcym, łatwa do przebycia przez osoby niewidome/niedowidzące.

ikonka cyfra 2

Droga równa, twarda, nieliczne utrudnienia

ikonka informacja
Droga zawierająca kamienie

Droga równa, twarde podłoże, jednak mogą wystąpić nieliczne utrudnienia: rynny odprowadzające wodę, odcinki o luźnym, grząskim podłożu, kałuże etc. Trasa do pokonania wózkiem inwalidzkim z przystawką terenową, droga nie powinna przysporzyć problemów również osobom niewidomym/niedowidzącym. Występują drobne kamienie o wielkości orzecha włoskiego..

ikonka cyfra 3

Droga trudna, (korzenie i inne nierówności)

ikonka informacja
droga zawierająca kamienie

Droga trudna, sporo utrudnień w postaci korzeni, podłużnych i poprzecznych nierówności, kamieni wielkości pięści lub na taką wysokość wystających z podłoża. Do pokonania wymagany jest wózek terenowy. Pokonanie trasy, ze względu na liczne utrudnienia może przysporzyć spore problemy osobom niewidomym/niedowidzącym oraz osobom samodzielnie poruszającym się z dysfunkcjami narządów ruchu i kręgosłupa.

ikonka cyfra 4

Trasa bardzo trudna, spore utrudnienia

ikonka informacja
Droga bardzo trudna

Trasa bardzo trudna, spore utrudnienia w postaci dużych kamieni, poprzecznych i podłużnych nierówności o głębokości większej niż 10 cm. Pokonanie trasy, tylko w wózku terenowym, wymaga sporego zaangażowania asystentów pchających wózek. Trudna do przejścia dla osób niewidomych/niedowidzących oraz osób samodzielnie poruszających się z dysfunkcjami narządów ruchu.

ikonka cyfra 5

Bardzo trudny, krótki odcinek trasy

ikonka informacja
Droga leśna

Bardzo trudny, krótki odcinek trasy, może wymagać przeniesienia wózka oraz uważnej i bardzo czujnej asysty osoby niewidomej/niedowidzącej oraz osoby samodzielnie poruszającej się z dysfunkcjami narządów ruchu.

Poziomy trudności

flaga - bardzo łatwa trasa

Bardzo łatwa trasa

flaga - łatwa trasa

Łatwa trasa

flaga - średnia trasa

Średnia trasa

flaga - trudna trasa

Trudna trasa

flaga - bardzo trudna trasa

Bardzo trudna trasa

Wymagania sprzętowe

iknona wózek inwalidzki

Wózek inwalidzki

flaga - Wózek inwalidzki z przystawką terenową

Wózek inwalidzki z przystawką terenową

flaga - Wózek terenowy

Wózek terenowy

bardzo trudny
wózek terenowy
Wzgorza Lomnickie Sosnowka - Zamek Ks Henryka
Tak

Długość trasy to ok. 3,2 km (1,6 km w jedną stronę, powrót tym samym szlakiem). Trasa, choć krótka, wymaga asystentów o dobrej kondycji. Przewyższenie wynosi 104 metrów., więc nachylenie jest znaczne. Końcowy, 600-metrowy odcinek na szczyt wiedzie drogą o bardzo nierównej nawierzchni, z licznymi kamieniami i korzeniami. Największy problem stanowią podłużne koleiny o głębokości do 20 cm, powstałe w wyniku wymywania podłoża podczas intensywnych deszczów.

Rodzaj nawierzchni

Trasa zróżnicowana. Początek trasy prowadzi równą i twardą nawierzchnią. Podejście na szczyt o długości 600 metrów prowadzi bardzo nierówną trasą, wymagają poruszania się w wózku terenowym oraz asystentów o dużej sile i kondycji.

Gastronomia

Przy trasie brak punktów gastronomicznych.

Zagospodarowanie turystyczne

  • Darmowy parking w Sosnówce, z którego rozpoczyna się wędrówka.
  • Na szczycie znajduje się Zamek Księcia Henryka z wieżą widokową, na którą wstęp jest płatny.
  • Miejsce na ognisko na szczycie.
  • Stoły i ławy do siedzenia na szczycie.

Dostępność sanitariatów

Brak toalet

Charakterystyka obszaru

Wzgórza Łomnickie są małym pasmem górskim, o długości 8 km, składającym się z kilkunastu wzniesień, z których najwyższym jest Grodna o wysokości 506 m n.p.m. Obszar ten jest rzadko wybierany jako cel wędrówek, jednak w 2016 roku turystom została udostępniona wieża zamkowa znajdująca się na szczycie Grodnej, skąd rozciąga się jeden z piękniejszych widoków na Karkonosze i Góry Izerskie. Wieża jest częścią budowli wzniesionej w 1806 roku jako schron myśliwski z wieżą widokową. Obecnie, po remoncie, pełni tę drugą funkcję. Aby wejść na taras widokowy należy pokonać znaczną liczbę schodów, więc jest ona niedostępna dla wózków, jednak otoczenie budowli jest pozbawione drzew, więc nawet z poziomu ziemi mamy jeden z najlepszych widoków na całe Karkonosze i Góry Izerskie.

Galeria

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.