Wzgórza Łomnickie Sosnówka – Zamek Ks Henryka
Stopień trudności:
Informacje o trasie:
Dystans
Suma podejść
Wymagania sprzętowe
Czas przejścia
Rodzaje nawierzchni
Wymaga asystenta
Legenda
Rodzaje nawierzchni
Asfalt, beton, betonowa kostka brukowa
Asfalt, beton, betonowa kostka brukowa, bardzo równa i gładka nawierzchnia. Brak przeszkód, można przejechać zwykłym wózkiem inwalidzkim, wózkiem dziecięcym, łatwa do przebycia przez osoby niewidome/niedowidzące.
Twarda, równa droga szutrowa lub podobna
Twarda, równa droga szutrowa lub o innej nawierzchni. Brak przeszkód, można przejechać zwykłym wózkiem inwalidzkim, wózkiem dziecięcym, łatwa do przebycia przez osoby niewidome/niedowidzące.
Droga równa, twarda, nieliczne utrudnienia
Droga równa, twarde podłoże, jednak mogą wystąpić nieliczne utrudnienia: rynny odprowadzające wodę, odcinki o luźnym, grząskim podłożu, kałuże etc. Trasa do pokonania wózkiem inwalidzkim z przystawką terenową, droga nie powinna przysporzyć problemów również osobom niewidomym/niedowidzącym. Występują drobne kamienie o wielkości orzecha włoskiego..
Droga trudna, (korzenie i inne nierówności)
Droga trudna, sporo utrudnień w postaci korzeni, podłużnych i poprzecznych nierówności, kamieni wielkości pięści lub na taką wysokość wystających z podłoża. Do pokonania wymagany jest wózek terenowy. Pokonanie trasy, ze względu na liczne utrudnienia może przysporzyć spore problemy osobom niewidomym/niedowidzącym oraz osobom samodzielnie poruszającym się z dysfunkcjami narządów ruchu i kręgosłupa.
Trasa bardzo trudna, spore utrudnienia
Trasa bardzo trudna, spore utrudnienia w postaci dużych kamieni, poprzecznych i podłużnych nierówności o głębokości większej niż 10 cm. Pokonanie trasy, tylko w wózku terenowym, wymaga sporego zaangażowania asystentów pchających wózek. Trudna do przejścia dla osób niewidomych/niedowidzących oraz osób samodzielnie poruszających się z dysfunkcjami narządów ruchu.
Bardzo trudny, krótki odcinek trasy
Bardzo trudny, krótki odcinek trasy, może wymagać przeniesienia wózka oraz uważnej i bardzo czujnej asysty osoby niewidomej/niedowidzącej oraz osoby samodzielnie poruszającej się z dysfunkcjami narządów ruchu.
Poziomy trudności
Bardzo łatwa trasa
Łatwa trasa
Średnia trasa
Trudna trasa
Bardzo trudna trasa
Wymagania sprzętowe
Wózek inwalidzki
Wózek inwalidzki z przystawką terenową
Wózek terenowy
Długość trasy to ok. 3,2 km (1,6 km w jedną stronę, powrót tym samym szlakiem). Trasa, choć krótka, wymaga asystentów o dobrej kondycji. Przewyższenie wynosi 104 metrów., więc nachylenie jest znaczne. Końcowy, 600-metrowy odcinek na szczyt wiedzie drogą o bardzo nierównej nawierzchni, z licznymi kamieniami i korzeniami. Największy problem stanowią podłużne koleiny o głębokości do 20 cm, powstałe w wyniku wymywania podłoża podczas intensywnych deszczów.
Rodzaj nawierzchni
Trasa zróżnicowana. Początek trasy prowadzi równą i twardą nawierzchnią. Podejście na szczyt o długości 600 metrów prowadzi bardzo nierówną trasą, wymagają poruszania się w wózku terenowym oraz asystentów o dużej sile i kondycji.
Gastronomia
Przy trasie brak punktów gastronomicznych.
Zagospodarowanie turystyczne
- Darmowy parking w Sosnówce, z którego rozpoczyna się wędrówka.
- Na szczycie znajduje się Zamek Księcia Henryka z wieżą widokową, na którą wstęp jest płatny.
- Miejsce na ognisko na szczycie.
- Stoły i ławy do siedzenia na szczycie.
Dostępność sanitariatów
Brak toalet
Charakterystyka obszaru
Wzgórza Łomnickie są małym pasmem górskim, o długości 8 km, składającym się z kilkunastu wzniesień, z których najwyższym jest Grodna o wysokości 506 m n.p.m. Obszar ten jest rzadko wybierany jako cel wędrówek, jednak w 2016 roku turystom została udostępniona wieża zamkowa znajdująca się na szczycie Grodnej, skąd rozciąga się jeden z piękniejszych widoków na Karkonosze i Góry Izerskie. Wieża jest częścią budowli wzniesionej w 1806 roku jako schron myśliwski z wieżą widokową. Obecnie, po remoncie, pełni tę drugą funkcję. Aby wejść na taras widokowy należy pokonać znaczną liczbę schodów, więc jest ona niedostępna dla wózków, jednak otoczenie budowli jest pozbawione drzew, więc nawet z poziomu ziemi mamy jeden z najlepszych widoków na całe Karkonosze i Góry Izerskie.