Image Alt

Góry Stołowe

Batorówek- Karłów (ścieżka Praski Trakt)

GPX na mapie


Stopień trudności:

Informacje o trasie:

Dystans

Suma podejść

210 m

Wymagania sprzętowe

Czas przejścia

Ok. 5h

Rodzaje nawierzchni

0, 1

Wymaga asystenta

tak

Legenda

Rodzaje nawierzchni

ikonka cyfra 0

Asfalt, beton, betonowa kostka brukowa

ikona - informacja
ikonka cyfra 0

Asfalt, beton, betonowa kostka brukowa, bardzo równa i gładka nawierzchnia. Brak przeszkód, można przejechać zwykłym wózkiem inwalidzkim, wózkiem dziecięcym, łatwa do przebycia przez osoby niewidome/niedowidzące.

ikonka cyfra 1

Twarda, równa droga szutrowa lub podobna

ikonka informacja
Droga szuter

Twarda, równa droga szutrowa lub o innej nawierzchni. Brak przeszkód, można przejechać zwykłym wózkiem inwalidzkim, wózkiem dziecięcym, łatwa do przebycia przez osoby niewidome/niedowidzące.

ikonka cyfra 2

Droga równa, twarda, nieliczne utrudnienia

ikonka informacja
Droga zawierająca kamienie

Droga równa, twarde podłoże, jednak mogą wystąpić nieliczne utrudnienia: rynny odprowadzające wodę, odcinki o luźnym, grząskim podłożu, kałuże etc. Trasa do pokonania wózkiem inwalidzkim z przystawką terenową, droga nie powinna przysporzyć problemów również osobom niewidomym/niedowidzącym. Występują drobne kamienie o wielkości orzecha włoskiego..

ikonka cyfra 3

Droga trudna, (korzenie i inne nierówności)

ikonka informacja
droga zawierająca kamienie

Droga trudna, sporo utrudnień w postaci korzeni, podłużnych i poprzecznych nierówności, kamieni wielkości pięści lub na taką wysokość wystających z podłoża. Do pokonania wymagany jest wózek terenowy. Pokonanie trasy, ze względu na liczne utrudnienia może przysporzyć spore problemy osobom niewidomym/niedowidzącym oraz osobom samodzielnie poruszającym się z dysfunkcjami narządów ruchu i kręgosłupa.

ikonka cyfra 4

Trasa bardzo trudna, spore utrudnienia

ikonka informacja
Droga bardzo trudna

Trasa bardzo trudna, spore utrudnienia w postaci dużych kamieni, poprzecznych i podłużnych nierówności o głębokości większej niż 10 cm. Pokonanie trasy, tylko w wózku terenowym, wymaga sporego zaangażowania asystentów pchających wózek. Trudna do przejścia dla osób niewidomych/niedowidzących oraz osób samodzielnie poruszających się z dysfunkcjami narządów ruchu.

ikonka cyfra 5

Bardzo trudny, krótki odcinek trasy

ikonka informacja
Droga leśna

Bardzo trudny, krótki odcinek trasy, może wymagać przeniesienia wózka oraz uważnej i bardzo czujnej asysty osoby niewidomej/niedowidzącej oraz osoby samodzielnie poruszającej się z dysfunkcjami narządów ruchu.

Poziomy trudności

flaga - bardzo łatwa trasa

Bardzo łatwa trasa

flaga - łatwa trasa

Łatwa trasa

flaga - średnia trasa

Średnia trasa

flaga - trudna trasa

Trudna trasa

flaga - bardzo trudna trasa

Bardzo trudna trasa

Wymagania sprzętowe

iknona wózek inwalidzki

Wózek inwalidzki

flaga - Wózek inwalidzki z przystawką terenową

Wózek inwalidzki z przystawką terenową

flaga - Wózek terenowy

Wózek terenowy

bardzo łatwy
wózek z przystawką terenową
Batorówek- Karłów (ścieżka Praski Trakt)

Trasa prowadzi szeroką, dobrze ubitą drogą o równej nawierzchni. Doskonale nadaje się do pokonania wózkiem inwalidzkim z przystawką terenową. Podczas wędrówki nie spotkamy utrudnień technicznych, przewyższenia na trasie również są niewielkie. Jedynym utrudnieniem może być długość trasy, zwłaszcza dla osób bez odpowiedniej kondycji. Spacer odbywa się w otoczeniu lasów świerkowych, co w wielu miejscach daje cień podczas słonecznej pogody. Miejsca z szerszą perspektywą widokową zaczynają się po wyjściu z lasu w okolicach Karłowa.

Wędrówkę można skrócić nie dochodząc do Karłowa i przed miejscowością skręcić na Kręgielny Trakt. Kolejna opcja to po przejściu 3,1 km skręt w prawo na szlak żółty, którym po 300 metrach dojdziemy na ścieżkę dydaktyczną Niknąca Łąka, skąd powrót na parking następuje tą samą drogą, którą przyszliśmy.

Rodzaj nawierzchni

Trasa prowadzi szeroką drogą o nawierzchni szutrowej, podłoże jest dobrze ubite i również po deszczu pokonanie trasy nie powinno stanowić problemu.

Gastronomia

Liczne punkty gastronomiczne oraz sklep spożywczy w Karłowie.

Zagospodarowanie turystyczne

  • Darmowy parking “Skalne Grzyby”  w Batorówku
  • Wiata z możliwością wjazdu wózkiem zwykłym, lub aktywnym i miejsce na ognisko na parkingu Skalne Grzyby w Batorówku
  • W Karłowie stragany z pamiątkami, przystanek autobusowy, parkingi płatne, park dinozaurów

Dostępność sanitariatów

Toalety dostępne są tylko w Karłowie w punktach gastronomicznych. Nie są przystosowane dla OzN.

Charakterystyka obszaru

Znajdujemy się w Górach Stołowych, które zostały wypiętrzone ok 30 milionów lat temu z górnokredowych piaskowców. Podczas wypiętrzania powierzchnia nie przemieściła się w płaszczyźnie poziomej, więc góry te są płaskie jak stół, stąd ich nazwa. To jedne z niewielu w Europie gór płytowych. Doskonale widać to z Karłowa, skąd widzimy rozległe, całkowicie płaskie góry o stromych ścianach. Najwyższy szczyt pasma to Szczeliniec Wielki o wysokości 919 m n.p.m. Zaproponowana trasa biegnie Praskim Traktem, niegdyś bardzo ważnym szlakiem pocztowym, przebudowanym w XIV wieku, jednak rolę tę pełnił już kilka wieków wcześniej. Do dziś przy drodze można zauważyć kamienie milowe oznaczające przebieg oraz odległość tego starego traktu. Podczas wędrówki warto przejść się ścieżką dydaktyczną Niknąca Łąka, podczas której idąc po drewnianych kładkach możemy podziwiać pozostałości torfowisk, niegdyś obficie występujących na tym obszarze. Niegdyś teren ten był intensywnie osuszany i został tu posadzony sztuczny las, w celu pozyskania drewna na potrzeby tutejszej huty szkła.

Galeria

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.